آموزش آنلاین عکاسی

یادیگری آنلاین مفهوم جدیدی نیست و با توجه به پیشرفت تکنولوژی و امکانات، آموزش مباحث متنوعی مانند عکاسی همسوی آن پیش رفته و به شکل آنلاین در آمده‌اند. آموزش آنلاین عکاسی می‌تواند در عین حال از لحاظ مالی برای آموزشگاه‌ها به صرفه، برای دانشجویان و شاگردان بی‌دردسر و برای استادان عکاسی هم کارآمد باشد.

به خصوص که در مواقعی خاص و در شرایط حساس، اهمیت و نیاز به آموزش آنلاین عکاسی شدت پیدا می‌کند و در کنار خصوصیات مثبت طبیعی خود، به عنوان موردی جایگزین برای کلاس‌های حضوری عکاسی شمرده می‌شود. پاندمی یا همه‌گیری ویروس کرونا در سال 2020 یکی از این شرایط به خصوص است که به دنبال آن افراد برای عقب نماندن از برنامه‌ها و اهداف خود، کلاس‌های آنلاین را به عنوان یک جایگزین مورد توجه قرار دادند.

ثبت‌نام در دوره‌های آموزش عکاسی

مزایای آموزش آنلاین عکاسی

یادگیری در هر زمانی که می‌خواهید. آیا روزهایتان با کارهای متفاوتی مشغول شده است که باید به همه‌شان رسیدگی کنید؟ یا مهارت‌ها و توانایی‌هایی هستند که همیشه دوست داشتید در کنار شغل و تحصیلات به آنها هم بپردازید اما به یک برنامه‌ی منعطف برای یادگیری آنها احتیاج دارید؟ اگر یادگیری عکاسی یکی از همان توانایی‌های مورد نظر شما است، با دوره‌های آنلاین عکاسی ارتباط خوبی برقرار خواهید کرد؛ چرا که به تمام نقاط برنامه‌ی روزانه‌تان کنترل و اشراف دارید و می‌توانید در عین راحتی به یادگیری مشغول شوید. در این حالت شما تصمیم می‌گیرید که چه زمانی از مطالب درون جلسات استفاده کنید و چه زمانی سراغ جلسه‌های بعدی بروید.
یادگیری در هر مکانی که می‌خواهید. از آنجایی که مباحث کلاس می‌توانند روی کامپیوتر، لپ‌تاپ، موبایل و تبلت دنبال شوند، یادگیری آنلاین عکاسی از هر جایی که شما می‌خواهید امکان‌پذیر است. حتی زمانی که سرتان شلوغ است و یا سفری ضروری برایتان پیش آمده، می‌توانید مباحث آموزشی را ذخیره کرده تا بعداً آنها را تماشا کنید و بله، اکثر دوره‌های آنلاین اجازه می‌دهند هنرجویان مباحث کلاس را دانلود کنند.
آموزش برای کسانی که امکان دسترسی به مطالب آموزشی برای آنها فراهم نبوده. دسترسی به شیوه‌های آکادمیک آموزش عکاسی برای خیلی از افراد فراهم نبوده، اما فارغ از این موضوع، افرادی هستند که همچنان به شدت به عکاسی علاقه دارند اما نمی‌توانند آن را به صورت دانشگاهی و آکادمیک و یا حتی کلاس‌های آموزشگاهی آزاد دنبال کنند. افرادی که سن بالایی دارند، به صورت تمام وقت شاغل هستند، خانه‌دار هستند، توان‌یابانی که امکان حرکت ندارند و خارج شدن از خانه برای آنها سخت است، افرادی که توانایی پرداخت شهریه‌های سنگین کلاس‌های حضوری را ندارند و بسیاری دیگر. به این ترتیب با آموزش آنلاین عکاسی، فرصت برای کسانی فراهم می‌شود که پیش از این امکان دسترسی به کلاس‌های عکاسی را نداشته‌اند. به این شکل تنها چیزی که شاگردان و هنرجویان احتیاج دارند، دسترسی به اینترنت مناسب است.
تجربه‌ی آموزش عکاسی بی‌دردسر و راحت. در حال انتخاب و ثبت‌نام هر دوره‌ای از عکاسی که باشید، راحتی و در دسترس بودن آموزش یکی از کلیدی‌ترین معیارهایی است که در نظر دارید و به دنبالش هستید. اگر در مسیر ماجراجویانه‌ی یادگیری عکاسی به دنبال راحتی و آسودگی هستید، به وسیله‌ی یک دوره آموزش انلاین عکاسی به این خواسته می‌رسید.

چند راهنمایی برای بهترین استفاده از کلاس‌های آنلاین عکاسی

ارتباط و تماس را حفظ کنید. در صورت نیاز، هر زمان که سؤال و مشکلی داشتید با مربیان، دستیاران یا مسئولان سایت در تماس باشید.
موجبات حواس‌پرتی را به حداقل برسانید. نقطه‌ای آرام و به خصوص در خانه و یا محل کار را برای خود انتخاب کنید و سعی کنید به صورت روتین در همان‌جا در کلاس‌ها شرکت کنید.
برای کلاس زمان بگذارید. مطمئن شوید می‌توانید زمانی کافی را که برای رسیدن به یک جای خوب در عکاسی نیاز است برای کلاستان بگذارید.
انگیزه و نظم لازم برای کلاس را خودتان برای خودتان فراهم کنید. برای کلاس آنلاین عکاسی نیاز دارید که وارد حساب کاربری‌تان شوید و از آنجا به مباحث دسترسی پیدا کنید. این هم اتفاقی است که می‌تواند مدام پشت گوش انداخته شود، چون محدودیت و اجباری در آن وجود ندارد. جلوگیری از این اتفاق هم دست خودتان است. برنامه‌ی هفتگی خود را تدوین کنید و به آن وفادار بمانید و البته از بازبینی و تغییر دادن آن نترسید.
مشارکت کنید. تجربه‌ها، ایده‌ها و نقطه‌نظر خود را با استاد کلاس و دیگر شاگردان به اشتراک بگذارید و مشارکت داشته باشید.
ارتباط و مراوده داشته باشید. از طریق نوشتن ارتباط برقرار کنید و از آنجایی که در محیط مجازی مشغول یاد گرفتن عکاسی هستید، هنگام معاشرت آنلاین از آداب اجتماعی اینترنتی که در محدوده‌ی اینترنت تعریف می‌شوند غافل نشوید.
بازخورد بدهید. اگر مشکلی پیش آمد، آن را مطرح کرده و از کلاس خود بازخورد بدهید. استاد شما نیاز دارد هر مشکلی را که شما با مسائل تکنولوژیکی، لوازم عکاسی یا خود کلاس دارید بداند.

نام‌های متفاوت برای آموزش آنلاین عکاسی

Blended learning

ترکیبی از آموزش حضوری و آنلاین است و آموزش آنلاین مکمل آموزش حضوری محسوب می‌شود.

E- learning

یادگیری از طریق منابع و رسانه‌های الکترونیکی -به طور معمول اینترنت- است و به همین دلیل این نام را به خود گرفته است.

Distance learning

همانطور که از اسمش برمی‌آید بر عدم حضور و یادگیری از راه دور تکیه دارد.

AMPE

استفاده از شیوه‌های مولتی‌مدیا و چند رسانه‌ای که بر آموزش آنلاین غیر حضوری عکاسی تأکید دارد.

آیا کلاس آنلاین عکاسی مد نظرتان انتظارات شما را برآورده می‌کند؟

4 نکته‌ی قابل بررسی برای اینکه متوجه شوید آیا کلاس آنلاین عکاسی مد نظرتان انتظارات شما را برآورده می‌کند یا خیر.
امکان تمارین عملی. یکی از خصوصیات اصلی دوره‌ی عکاسی که باید حتماً به آن دقت کنید، شیوه‌ی یادگیری تکنیک‌ها یکی پس از دیگری است. به صورت ایده‌آل، یک کلاس آنلاین عکاسی اول باید به شما اجازه دهد که مباحث جدید را متوجه شوید، به شما برای درک بهتر و تحلیل آنها زمان دهد و در نهایت فرصت دهد آنچه را که یاد گرفته‌اید تمرین کنید. به بیانی دیگر، کلاس نباید صرفاً به مسائل تئوری یا نظری بپردازد. شما باید شانس امتحان و تمرین عکاسی را هم داشته باشید.
مباحثی که در سیلابس یا برنامه‌ی درسی گنجانده شده‌اند. برای اینکه بدانید چه دوره چه مباحثی را پوشش می‌دهد می‌توانید سؤال بپرسید تا متوجه شوید آیا دوره همان چیزی است که شما دنبالش هستید یا خیر. یا اینکه آیا مدت زمان حدودی دوره با برنامه‌ی روزانه‌ی شما تطابق دارد یا نه.
به‌روز بودن مباحث. این نکته اهمیت دارد که شما کلاسی را انتخاب کنید که محتوای آموزشی آن به طور منظم در حال به‌روزرسانی باشد. بهتر است دوره آخرین تکنولوژی‌ها و نوآوری‌های مربوط به عکاسی را پوشش دهد.
امکان درک و دنبال کردن واحدهای درسی. آخرین چیزی که در یک کلاس عکاسی می‌خواهید تجربه کنید کم آوردن و احساس ضعف در برابر محتواهای آموزشی کلاس است. بنابراین دوره باید مباحث آموزشی عکاسی را در بخش‌هایی منطقی تقسیم کرده تا هر کسی بتواند آنها را به خوبی یاد بگیرد.

دوره های آموزشی

ساخت پورتفولیوی عکاسی

پورتفولیو برای عکاسان

صدرا باقری
صدرا باقری کارشناس ارشد عکاسی دانشگاه هنر تهران
ثبت نام در دوره آموزشی
ریچ هرینگتون
ریچ هرینگتون موسس شرکت RHED Pixel
ثبت نام در دوره آموزشی
آشنایی با عکاسان ایرانی

درباره عکاس

امیرحسین کردونی
امیرحسین کردونی کارشناس ارشد عکاسی دانشگاه تهران
ثبت نام در دوره آموزشی
ریچ هرینگتون
ریچ هرینگتون موسس شرکت RHED Pixel
ثبت نام در دوره آموزشی
صدرا باقری
صدرا باقری کارشناس ارشد عکاسی دانشگاه هنر تهران
ثبت نام در دوره آموزشی
آشنایی با عکاسان تاثیرگذار جهان

داستان عکس‌ها

امیرحسین کردونی
امیرحسین کردونی کارشناس ارشد عکاسی دانشگاه تهران
ثبت نام در دوره آموزشی
مدیریت هارد برای عکاسان

مدیریت هارد

کوین ایمز
کوین ایمز عکاس حرفه‌ای
ثبت نام در دوره آموزشی
کانراد ییک
کانراد ییک بنیانگذار استودیوی Maxwell Eek
ثبت نام در دوره آموزشی
عکاسی با اسکنر

اسکنوگرافی

جیم کراوس
جیم کراوس عکاس حرفه‌ای
ثبت نام در دوره آموزشی
عکاسی پایه

عکاسی مقدماتی

صدرا باقری
صدرا باقری کارشناس ارشد عکاسی دانشگاه هنر تهران
ثبت نام در دوره آموزشی

نقل قول‌هایی درباره‌ی آموزش آنلاین عکاسی

Douglas E. Wolfgram
Douglas E. Wolfgram
نویسنده
افراد فقط 15درصد از آنچه که می‌شوند و 25درصد از آنچه را که می‌بینند به خاطر می‌سپارند، اما وقتی با مقوله‌ای درگیر شده و تعامل داشته باشند این مقدار به 60درصد می‌رسد.
Heather Zises
Heather Zises
ویراستار و نویسنده‌
یادگیری آنلاین مفهوم جدیدی نیست و با توجه به تدارکاتی که فراهم می‌کند معمولاً نماینده‌ی سهولت و راحتی است. گستره‌ی وسیعی از کلاس‌های آنلاین تکی یا سریالی و متوالی وجود دارند که در دسترس و همه جا حاضر و از همه مهم‌تر، اقتصادی هستند.

سوال‌های اساسی پیش از ثبت‌نام دوره‌های آموزش آنلاین عکاسی

 • چرا دوره‌های آموزش مجازی عکاسی؟

  کمبود وقت، عدم هماهنگی با برنامه‌های کلاس‌های موجود، میل به صرفه جویی در وقت، نیاز به شخصی‌سازی برنامه‌ی یادگیری و البته نیاز و اشتیاق به یادگیری عکاسی در بر خلاف موانع موجود، از دلایلی هستند که افراد را به یادگیری مجازی عکاسی می‌کشانند. استفاده از وقت و انرژی موجود برای یادگیری عکاسی علی‌رغم شرایط نامساعد حاضر، هدفی است که می‌تواند توسط دوره‌های آنلاین عکاسی عملی شود.

 • چرا آموزشی عکاسی در دوران دانشجویی؟

  از آنجایی که در دوران دانشجویی تا حدودی برنامه‌ی روزانه‌ی دانشجویان تحت کنترل خودشان نیست، بسیاری از فرصت‌های یادگیری در کلاس‌های حضوری از آنها دریغ می‌شود. در مقابل، با برنامه‌ی منعطف آموزش آنلاین، دانشجویان می‌توانند آموزش عکاسی را هم در کنار دیگر برنامه‌های خود داشته باشند. به خصوص که اقتصادی بودن دوره‌های آموزش آنلاین در دوران دانشجویی یک گزینه‌ی دلگرم‌کننده محسوب می‌شود.

 • چرا باید عکاسی یاد گرفت؟

  سابقه و تجربه اساتید عکاسی و نمونه کارهای هنرجویان قبلی، شما را از انتخاب‌تان نسبت به این دوره مطمئن می‌کند. در طول دوره سرفصل‌هایی که به شما آموزش داده می‌شوند به صورت کامل بوده.

 • چطور می‌شود عکاسی را آنلاین هم یاد گرفت؟

  امروزه با تکنولوژی‌هایی که در دسترس است بسته به شرایط هر منطقه و هر فرد، امکانات مناسبی برای آموزش آنلاین عکاسی فراهم شده است. البته که کمبودهای آموزش آنلاین به خصوص برای رشته‌ای هنری و عملی مانند عکاسی انکارشدنی نیست؛ اما راه‌هایی وجود دارند تا بتوانند تجربه‌ی بصری غنی‌ای برای دانشجویان فراهم کرده و بیشترین سعی خود را برای بهبود یادگیری دانشجویان انجام دهند. مواردی مانند استفاده از واقعیت مجازی، شبیه‌سازی و استفاده از روش‌های آموزشی مولتی‌مدیای توانمند و پربار، نمونه‌هایی از این روش‌ها هستند که می‌توانند علاوه بر تسهیل یادگیری، امکان تعامل دانشجویان را در کلاس فراهم و فضای کلاس آنلاین عکاسی را پویاتر کنند.

پرسش از شما ، پاسخ از ما

عضو
پیام از
guest
6 نظر
Inline Feedbacks
نمایش همه نظرات
همت علوی
همت علوی
9 ماه ها گذشته

همه کلاساتون آنلاینه؟

شوت‌شات
ادمین
شوت‌شات
9 ماه ها گذشته
پاسخ به  همت علوی

بله تمام کلاس ها به صورت آنلاین است و بعد از ثبت‌نام، دسترسی همیشگی به محتوای هر دوره خواهید داشت.

مبینا
مبینا
10 ماه ها گذشته

سلام ببخشید عکاسی انلاین دارید به چه صورتی هست میشه توضیحاتی راجبش بفرمایید

شوت‌شات
ادمین
شوت‌شات
10 ماه ها گذشته
پاسخ به  مبینا

ُسلام و عرض ادب
وقت بخیر
در شوت‌شات پس از ثبت نام در هر دوره‌ی آموزشی، دسترسی همیشگی به محتوای اون دوره خواهید داشت. در واقع یک جزوه‌ی ویدئویی همیشگی تو جیبتونه. وارد بخش دوره‌های آموزشی بشین و در هر دوره‌ای که تمایل داشتین، ثبت‌نام کنید.
همچنین در هر دوره که وارد بشین، پایین همون دوره، بخش پرسش و پاسخ هست که می‌تونید با مدرس دوره در ارتباط باشید.
در صورت هرگونه سوال و ابهام تیم شوت‌شات در کنار شماست…
با احترام و سپاس

مصطفی دوستی
مصطفی دوستی
1 سال گذشته

تاریخ کلاستونو میشه بگین؟

شوت‌شات
ادمین
شوت‌شات
1 سال گذشته
پاسخ به  مصطفی دوستی

مصطفی جان، بعد از ثبت‌نام در هر دوره‌ی آموزشی شوت‌شات، شما دسترسی مادام‌العمر به محتوای اون دوره رو داری. در واقع در شوت‌شات شما به مکان و زمان خاصی محدود نمیشی و هر زمان و هر جایی که دلت خواست، میتونی دوره رو ببینی. الان عضو شو و یک سال دیگه دوره رو ببین اصن 🙂