آموزش نورپردازی پیشرفته

 • مدرس : بن لانگ

نورپردازی یک مهارت بنیادی در عکاسی است. از ثبت تصویر یک رویداد گذرا که نور موجود را به کار گرفته تا تصویری تبلیغاتی که در آن از نورپردازی‌های ویژه استفاده شده است. نورپردازی مهم‌ترین عامل منفرد بیان از طریق عکاسی است. رویکرد آگاهانه و هوشمندانه به نورپردازی همان‌قدر مهم است که کاربرد بی‌نقص آن. نور طبیعی، حال جذاب و خوبی را به مکان عکاسی شما می‌دهد و شرایط عکاسی شما را بهبود می‌بخشد. طبیعتاً این نوع نورپردازی در عکاسی (نورپردازی با نور طبیعی) نسبت به فلاش آسان‌تر است که البته اگر از نور طبیعی هم ضعیف استفاده شود، نور شدید و نامطلوبی را به سوژه‌های شما می‌تاباند. اما با داشتن مهارت‌ها و تجهیزات مناسب، می‌توانید از فلاش برای ایجاد نور مناسب در تقریباً هر مکان استفاده کنید؛ به جای اینکه منتظر بمانید تا نور طبیعی صحنه را تنظیم کند! در این دوره آموزش عکاسی با شوت شات، بن لانگ فراتر از اصول فلاش، پیچیدگی‌های نور استودیویی و روش‌های کار با آن را توضیح می‌دهد و تشریح می‌کند.

مدرس دوره آموزش نورپردازی

بن لانگ عکاس، نویسنده و معلم ساکن سانفرانسیسکو است. وی نویسنده بیش از دوازده کتاب در زمینه عکاسی دیجیتال و فیلم دیجیتال است؛ وی همچنین ویراستار ارشد مجله Macworld و سردبیر ارشد CreativePro است. مشتریان عکاسی وی شامل فاکس قرن بیستم، Blue Note Records ، شبکه جهانی تجارت، جشنواره جز سانفرانسیسکو، سیرک خانواده پیکل و نوازندگان جز نامزد گرمی، دون بایرون و دفنیس پریتو بوده است. او در سراسر جهان درباره عکاسی تدریس و سخنرانی کرده است؛ از جمله کارگاه های آموزشی در مدرسه هنر بین‌المللی سانتا رپاراتا در فلورانس و کلاس مهندسین تصویربرداری در شرکت اپل. او گاهی اوقات به صورت تفننی برنامه نویسی کامپیوتر هم انجام می دهد و ابزارهای ویرایش تصویر را که توسط نشنال جئوگرافیک، موزه بریتانیا و کاخ سفید استفاده می‌شود، نوشته است.

شرح دوره نورپردازی در عکاسی

بدون نور، عکاسی امکان‌پذیر نمی‌شد. شناخت منابع نوری مختلف که می‌توانند برای روشنایی شی مورد استفاده قرار گیرند، به منظور مستندنگاری مناسب، ضرورتی اجتناب‌ناپذیر است. تنها با نورپردازی صحیح، جزئیات سطح، بافت و شکل، شی نمایان خواهد شد. در کتاب فرهنگ عکاسی، تالیف اسماعیل عباسی، تعریف «نورپردازی» این چنین آمده است: تاباندن نور طبیعی یا مصنوعی به منظور عکسبرداری از آن. در آغاز، خورشید تنها منبع نور مورد استفاده بود اما بعدها به اهمیت نورپردازی با نور مصنوعی پی برده شد. لامپ‌های افروزه‌ای، لامپ‌های قوسی، لامپ‌های تخلیه‌ای یا گازی و دستگاه‌های فلاش، نمونه‌هایی از منابع نور مصنوعی‌اند که در نورپردازی از آن‌ها استفاده می‌شود. در آتلیه نورهایی که مورد استفاده قرار می‌گیرند از این قرارند: 1.نور اصلی؛ 2.نور پرکننده؛ 3.نور زمینه؛ 4.نور موضعی.(کتاب فرهنگ عکاسی، اسماعیل عباسی، نشر سروش)

در دوره آموزش نورپردازی در عکاسی شما با مواردی از قبیل:

 • چرا به جای نور مداوم از فلاش استودیویی یا استروب استفاده می‌شود؟
 • چگونه به نور فکر کنیم؟
 • تکنیک فلاش بازتابی چگونه کار می‌کند؟
 • یادگیری نور با استفاده از عکس های موجود
 • استفاده از فلاش متر
 • شبیه‌سازی نور خورشید با سایه
 • استفاده از سافت‌باکس و چتر
 • محاسبه و استفاده از نسبت‌های روشنایی
 • خرید فلاش‌های استودیویی یا استروب

دوره مقدماتی نورپردازی در عکاسی

اگر هنوز مقدمات نورپردازی عکاسی را نمی‌دانید پیشنهاد می‌کنیم ابتدا دوره مقدماتی نورپردازی در عکاسی را مشاهده کنید. دوره مقدماتی به مباحثی مثل؛ آناتومی فلاش، کنترل نور بیرون(پس‌زمینه) با استفاده از نور پر کننده، بهبود نور با استفاده از روش فلاش بازتابی، حالت‌ها و دامنه‌ی فلاش، نوردهی و سرعت سینک فلاش و کنترل روشنایی پس‌زمین می‌پردازد

عوامل تولید آموزش نورپردازی عکاسی

مدرس: بن لانگ

تاریخ انتشار در لیندا: 6 فروردین 1398

مترجم: الیاس صنعتی

ویراستار: مرجان اخوان

ویرایش فیلم: امیر خانلو

تولیدی لیندا(LinkedIn Learning)

ترجمه اختصاصی شوت‌شات

هرگونه نظر، ایده و پیشنهاد را از عمقِ جان پذیراییم، در پایین همین صفحه(قسمت ارسال سوال) برای ما بنویسید…

نورپردازی برای عکاسان

نظرات دوره آموزش مجازی نورپردازی پیشرفته

 • برای مشاهده نظرات و سوالات، بر روی دکمه مربوطه کلیک کنید
 • ارتباط سریع و موثر با مدرس دوره
 • امکان ارسال فایل های پروژه
 • پاسخگویی متنی، صوتی و تصویری به سوالات شما
تعداد نظرات
4
عضو
پیام از
guest
34 نظر
Inline Feedbacks
نمایش همه نظرات
مریم
مریم
4 ماه ها گذشته
2 سال ها گذشته

عالییییییی

آموزش نورپردازی پیشرفته
دسترسی دائمی به جلسات دوره
207 دقیقه کلاس آموزشی
امکان پرداخت قسطی، بدون سود و کارمزد
امکان پرسش و پاسخ با تیم آموزش
محتوای این مجموعه معادل 12 هفته کلاس حضوری است.