درباره‌ی عکاس: آشنایی با عکاسان ایرانی

 • مدرس : امیرحسین کردونی

درباره‌ی عکاس: آشنایی با عکاسان ایرانی

عکاسی هنری ایران تاریخچه‌ای بیش از ۵ دهه دارد با‌این‌حال این تاریخچه تکه‌تکه،‌ دور از دسترس و عموماً مربوط به مباحث دانشگاهی بوده است. از سویی ما برای آنکه بتوانیم جایگاه خود را به عنوان هنرمندِ عکاس در صحنه‌ی هنر مکان‌یابی کنیم،‌ از میراث موجود بهره ببریم و یا حتی به عنوان یک مخاطب جدی، عکاسی ایران را پی بگیریم نیاز داریم تا عکاسیِ هنری آنطوری که در جغرافیای خودمان رخ داده است را درک کنیم و مختصات آن را دریابیم.

شرح دوره درباره عکاس

در دوره‌ی درباره عکاس، که در شکل و قالب دوره‌ی «داستان عکس‌ها»(که پیش از این برگزار شد و به عکاسان تاثیرگذار جهان پرداخته شد) برگزار می‌شود، ‌به عکاسان ایرانی از نسل‌های مختلف می‌پردازیم که هر کدام از آنها به دلیلی در کار خود برجسته هستند و لازم است تا آنها را بیشتر بشناسیم. در طول این جلسات به آثار مهم این عکاسان می‌نگریم و آنها را از جنبه‌ی فرمی و محتوایی بررسی خواهیم کرد، ‌به بسترها و شرایط تولید و نمایش آثار نگاهی می‌اندازیم و تلاش خواهیم کرد آنها را در بستر فرهنگی و سیاسی زمان تولیدشان تبیین کنیم و همچنین نیم‌‌نگاهی به انتقادات وارد شده به آثار آنها خواهیم داشت تا به ‌این‌وسیله در پایان تعدادی از این تکه‌ها را بهتر از پیش بشناسیم و دریابیم عکاسان تاثیرگذار ایرانی در چند دهه‌ی اخیر به چه مسائلی توجه کرده‌اند و تحت تاثیر چه عواملی بوده‌اند و چگونه به پیرامون خود نگریسته‌اند.

مدرس دوره

امیرحسین کردونی، دانش آموخته‌ی کارشناسی ارشد عکاسی از دانشکده‌ی هنرهای زیبا دانشگاه تهران است. او بنیان‌گذار پلتفرم «دسترس» و اکنون مدرس رشتۀ عکاسی در دانشگاه‌های تهران، شیراز و هنر نیشابور است. کردونی سابقه‌ی برگزاری چندین دوره‌ی آموزشی و سخنرانی با موضوعات عکاسی معاصر، فتوژورنالیسم نو، عکاسی هنری ایران و رسانه های عکاسی را در کارنامه دارد. همچنین نوشته‌ها و ترجمه‌هایی‌ از او در نشریه‌های چاپی و اینترنتی‌ عکاسی ایران منتشر شده است. آثار عکاسی و ویدئوی او در تهران، بلگراد و ابوظبی نیز به نمایش درآمده‌اند.

پیش‌نیاز

برای گذراندن این دوره، هیچ پیش‌نیازی لازم ندارید!
در این دوره قرار است در کنار هم عکس‌ها را ببینیم،‌ بخوانیم و از آنها لذت ببریم.

تدوین این دوره توسط امیررضا کاویان‌مهر و رحیم قارونی انجام شده است و این سری آموزش به تهیه‌کنندگی شوت‌شات تولید شده است.

(تصویر دوره بخشی از اثر مهران مهاجر، از مجموعه‌ی «اتاق قرمز» است.)

درباره عکاس: آشنایی با عکاسان ایرانی

 • مقدمه دوره آموزشی درباره عکاس

  0 دقیقه
 • 1-احمد عالی: عکاسی تنها و تنها عکاس

  21 دقیقه

   

  در این جلسه، ابتدا به صورت کوتاه و اجمالی به آغاز عکاسی در ایران نگاهی می‌اندازیم و دراین‌‌باره صحبت خواهیم کرد که چرا سویه‌های هنری عکاسی از ابتدای ورودش به سرزمین ما، در مقایسه با اروپا، به کار گرفته نشد. سپس به طور مفصل به احمد عالی، که به اعتقاد بسیاری اولین عکاس هنرمند با آثار بسیار در ایران است، می‌پردازیم. در این بخش عکس‌های نمایشگاه‌های او به‌خصوص نمایشگاه‌های پیش‌از‌انقلاب او را بررسی خواهیم کرد و بهره از مفاهیم مدرنیسم و هنر مفهومی را در آثار این عکاس پیشرو پی می‌گیریم.

  چند نکته:
  1- پایین همین بخش، سوالات و نظراتتونو می‌تونید باهامون در میون بزارین. منتظریم…
  2- و یه داستان همیشگی و یه حرف تکراری? اونم اینکه، تیم زیادی دور هم جمع شدن تا در نهایت این آموزش به این شکل در این پلتفرم به دستان شما برسه. با کپی نکردن این آموزش و حفظ کپی رایت، باعث می‌شید که راهمون خیلی هموارتر بشه. بین ما و شما فاصله‌ای نیست، بهم دیگه کمک کنیم…?
  3- همراهمون باشید که کلی اتفاقای جذاب قراره بیفته…?

 • 2-بهمن جلالی: انقلاب، جنگ و خیال!

  19 دقیقه

   

  بهمن جلالی تنها عکاس نبود، او در زمینه‌های مختلفی چون تاریخ‌نگاری، پژوهشگری و تدریس فعالیت داشته است. از همین رو در جلسه‌ی دوم از دوره‌ی آموزشی «درباره عکاس» ابتدا ما با یک بیوگرافی اجمالی از بهمن جلالی کار را آغاز می کنیم و در ادامه به سه مجموعه عکس بزرگش یعنی «انقلاب»، «جنگ» و «تصویر خیال» می‌پردازیم و همچنین در خلال این مجموعه‌ها به ویژگی‌های آثار بهمن جلالی و مفهومی از مفاهیم عکاسی معاصر که در آثار جلالی به کار بسته شده‌ است را توضیح می‌دیم.

  چند نکته:

  1- یه جیزی که خیلی تو جریان دوره به ما کمک می‌کنه، پیشنهادات و انتقادات و نظرات شماست. پس کنارمون باشید و برامون همین پایین تو بخش نظرات بنویسید هر آن چیزی که باید…

  2- دوست داریم که زود به زود اپیزود تولید کنیم ولی چه کنیم که فرایند تولید دشوار بود و این روزا هم دشوارتر شده. خلاصه که تمام سعیمونو می‌کنیم که خیلی زودتر خودمونو به چشای شما برسونیم? ?

  3- اگه با محتوای این دوره حال کردین و خلاصه دوسش داشتین و براتون مفید بود، یه استوری ساده داخل اینستاگرام، می‌تونه کلی دلگرمی بده بهمون. منتظر پیامای دلگرم‌کنندتون هستیم…

 • 3-مهران مهاجر: در پس نادیده‌ها

  32 دقیقه

   

  یکی از ستایش‌شده‌ترین عکاسان ایران در چند سال اخیر مهران مهاجر بوده است. این عکاس موضوع نوشته های بسیاری بوده است و نشست‌های زیادی درباره‌ی آثارش برگزار شده‌، درعین‌حال اما درک عکس‌های اون همواره برای مخاطبان عکاسی سخت و پر از ابهام بوده‌.
  در این جلسه تلاش می‌کنیم دو مسئله‌ی «تلاقی رسانه‌ها» و «ندیدن» رو در ارتباط با آثار مهاجر بررسی کنیم و به این وسیله ابزاری در اختیار قرار بدیم تا راهی باشند برای دریافت آثار این هنرمند.

 • 4-محمد غزالی: چرا و چه را دیدن؟

  29 دقیقه

   

  در سال‌های اخیر یکی از موفق‌ترین عکاسان ایرانی در صحنه‌ی هنر بدون شک محمد غزالی بوده است. عکس‌های غزالی غالبا در عین سادگی پیچیده و سخت‌فهم هستند؛ باید با آگاهی و دقت به آنها نزدیک شد وگرنه ما را دست‌خالی رها می‌کنند. ما در این جلسه به چهار پروژه‌ی تاثیرگذار از این عکاس می‌پردازیم و تلاش می‌کنیم توضیح بدهیم چگونه می‌توان به دنیای پر پیچ و خم این هنرمند وارد شد.

  چند نکته:

  •  یه جیزی که خیلی تو جریان دوره به ما کمک می‌کنه، پیشنهادات و انتقادات و نظرات شماست. پس کنارمون باشید و برامون همین پایین تو بخش نظرات بنویسید هر آن چیزی که باید…
  • اگه با محتوای این دوره حال کردین و خلاصه دوسش داشتین و براتون مفید بود، یه استوری ساده داخل اینستاگرام، می‌تونه کلی دلگرمی بده بهمون. منتظر پیامای دلگرم‌کنندتون هستیم…
 • 5-نیوشا توکلیان: فتوژورنالیستِ هنرمند

  49 دقیقه

   

  در اپیزود پنجم درباره ی عکاس به سراغ نیوشا توکلیان رفتیم. عکاسی که در این سال ها گستره‌ی فعالیت، شهرت و افتخاراتش از ایران فراتر رفته. در دو بخش ابتدا به آثار مستند و خبری توکلیان پرداختیم و سپس به آثاری پرداختیم که سویه های هنری و نمایشگاهی دارند. درباره‌ی سبک و رویکردش حرف زدیم و البته بعضی از انتقاداتی که به عکاس میشه رو به بحث گذاشتیم.

 • 6-گوهر دشتی، شادی قدیریان: عکاسی استیجد در ایران

  26 دقیقه

   

  در این قسمت به جای پرداختن به یک عکاس، به یک ژانر می‌پردازیم. عکاسی استیجد در ایران. در بخش اول این اپیزود نگاهی می‌کنیم به آثار شادی قدیریان و گوهر دشتی.

 • 7-آزاده اخلاقی، علی و رامیار: عکاسی استیجد در ایران

  34 دقیقه

   

  در این قسمت به جای پرداختن به یک عکاس، به یک ژانر می‌پردازیم. عکاسی استیجد در ایران. در بخش اول این اپیزود نگاهی کردیم به آثار شادی قدیریان و گوهر دشتی و در این اپیزود امیرحسین کردونی در مورد آثار «آزاده اخلاقی» و «علی و رامیار» صحبت می‌کند.

نظرات دوره آموزش مجازی درباره‌ی عکاس: آشنایی با عکاسان ایرانی

 • برای مشاهده نظرات و سوالات، بر روی دکمه مربوطه کلیک کنید
 • ارتباط سریع و موثر با مدرس دوره
 • امکان ارسال فایل های پروژه
 • پاسخگویی متنی، صوتی و تصویری به سوالات شما
تعداد نظرات
47
عضو
پیام از
guest
353 نظر
Inline Feedbacks
نمایش همه نظرات
kavous farzadi
kavous farzadi
2 سال ها گذشته

درود بر شما ،ممنون از وقتی که میگزارید و آگاهی جمعی رو افزایش میدهید.
در این میان میخواهم بگویم که چقدر خوب میشود آموزش های بیشتری در باب نگاه به عکس ها و فلسفه پشت عکس ها ارائه دهید.
در ضمن بنده هم می‌توانم به عنوان عکاسی که کنجکاو هست کمک کننده باشم ?

hamed jh
hamed jh
2 سال ها گذشته

سلام و سپاس بابت این تلاش برای معرفی آثار برگزیده ی عکاسی ایرانی .ویدیوی رامیار و آزاده اخلاقی دیگه قرار نگرفت؟

SepeHr
SepeHr
2 سال ها گذشته

عالی بود ، منتظر قسمت های بعدی هستم…

ساناز
ساناز
3 سال ها گذشته

سلام.اين دوره انلاين هست؟چه روز و ساعتي برگزار ميشه؟ ميشه سيو كرد ؟يا ميشه بعد از دوره خريداريش كرد؟ممنون

Sanaz abrishami
Sanaz abrishami
3 سال ها گذشته
پاسخ به  شوت‌شات

????? از جزيره ابوموسي هم ميشه ديد؟

شبنم
شبنم
3 سال ها گذشته

نمی دونستم آقای کردونی کلاس آنلاین هم داره ۵ ۶ سال پیش یک دوره‌ی عکاسی معاصر با ایشون داشتم که مسیر عکاسی من را کلا عوض کرد همون کلاس

نیوشا
نیوشا
3 سال ها گذشته

سلام، دوره آشنایی با عکاسان ایرانی چند وقت یکبار جلساتش آپلود میشه ؟ تاریخ های خاصی از پیش تعیین شده ؟

نیوشا مهران
نیوشا مهران
3 سال ها گذشته
پاسخ به  شوت‌شات

متوجه شدم، خیلی متشکرم

حسام سلیمانی
حسام سلیمانی
3 سال ها گذشته

بسیار عالی.عکاسی صحنه پدازی شده ایرانی رو هم فراموش نکنید.ی چیزی تو مایه های گریگوری کرودسون دوره قبل

سمیه نخعی
سمیه نخعی
3 سال ها گذشته

سلام جلسه اول که عالی بود، واقعا دست مریزاد و ممنون??

esco.rsl
esco.rsl
3 سال ها گذشته

سلام شوت شات، من هنوز موفق نشدم ویدیو جلسه اول رو ببینم !!! 🙁

زینب رسولی زاده
زینب رسولی زاده
3 سال ها گذشته
پاسخ به  شوت‌شات

مدیا ارور میزنه و پخش نمیشه !!!

esco.rsl
esco.rsl
3 سال ها گذشته
پاسخ به  شوت‌شات

هم با کروم هم با سافاری امتحان کردم وی پی انم خاموشه ولی بازم همون خطارو میزنه ??‍♀️ ولی برای ویدیو شرح دوره همچین مشکلی ندارم خیلی راحت پخش میشه !!!

Idaayazdani
Idaayazdani
3 سال ها گذشته

شوت شات واقعا یه تیم بی نظیره و همیشه به اطرافیانم پیشنهاد میکنم دوره هاتونو شرکت کنن⁦♥️⁩

Sheydaa
Sheydaa
3 سال ها گذشته

خیلی برام جذاب بود ولی کاش یکمی مکث روی عکس ها بیشتر بود

Sahar.mousavii
Sahar.mousavii
3 سال ها گذشته

درود و سپاس از تیم حرفه ای شما.. منتظر جلسات بعد هستم.

Shad
Shad
3 سال ها گذشته

ممنون چقدر جذاب و مفید!❤️❤️

noori
noori
3 سال ها گذشته

چقدر عالی بود ممنون ??

Arash75
Arash75
3 سال ها گذشته

ببخشید، من عضو شدم و اینکه استوری هم داخل اینستا گذاشتم و اونجا هم پیام دادم الان برای شرکت رایگان در این دوره باید چه کاری انجام بدم

afarid
afarid
3 سال ها گذشته

ممنون

Parisatashayoei
Parisatashayoei
3 سال ها گذشته

چقدر جذاب بود برام?☘️

zography__
zography__
3 سال ها گذشته

مثل همیشه خوووب، دقیییق، به سادگی برامون تعریف کردین،دمتون گرم

ParnianRahimi
ParnianRahimi
3 سال ها گذشته

بسیار عالی و موجز … منتظر جلسات بعدی هستم

Sadaf.k_4
Sadaf.k_4
3 سال ها گذشته

عالیییییی??

درباره‌ی عکاس: آشنایی با عکاسان ایرانی
دسترسی دائمی به جلسات دوره
210 دقیقه کلاس آموزشی
امکان پرداخت قسطی، بدون سود و کارمزد
امکان پرسش و پاسخ با تیم آموزش
محتوای این مجموعه معادل 7 نشست حضوری است.