درباره عکاس

 • مدرس : امیرحسین کردونی
 • مدت : ۴۰ دقیقه
 • تعداد دانشجو : ۲۴۹

درباره‌ی عکاس: آشنایی با عکاسان ایرانی

عکاسی هنری ایران تاریخچه‌ای بیش از ۵ دهه دارد با‌این‌حال این تاریخچه تکه‌تکه،‌ دور از دسترس و عموماً مربوط به مباحث دانشگاهی بوده است. از سویی ما برای آنکه بتوانیم جایگاه خود را به عنوان هنرمندِ عکاس در صحنه‌ی هنر مکان‌یابی کنیم،‌ از میراث موجود بهره ببریم و یا حتی به عنوان یک مخاطب جدی، عکاسی ایران را پی بگیریم نیاز داریم تا عکاسیِ هنری آنطوری که در جغرافیای خودمان رخ داده است را درک کنیم و مختصات آن را دریابیم.

اگر ویدیو رو نتونستین ببینین همین حالا دانلود کنین 😉
شرح دوره درباره عکاس

در دوره‌ی درباره عکاس، که در شکل و قالب دوره‌ی «داستان عکس‌ها»(که پیش از این برگزار شد و به عکاسان تاثیرگذار جهان پرداخته شد) برگزار می‌شود، ‌به ۸ عکاس ایرانی از نسل‌های مختلف می‌پردازیم که هر کدام از آنها به دلیلی در کار خود برجسته هستند و لازم است تا آنها را بیشتر بشناسیم. در طول این ۸ جلسه به آثار مهم این عکاسان می‌نگریم و آنها را از جنبه‌ی فرمی و محتوایی بررسی خواهیم کرد، ‌به بسترها و شرایط تولید و نمایش آثار نگاهی می‌اندازیم و تلاش خواهیم کرد آنها را در بستر فرهنگی و سیاسی زمان تولیدشان تبیین کنیم و همچنین نیم‌‌نگاهی به انتقادات وارد شده به آثار آنها خواهیم داشت تا به ‌این‌وسیله در پایان تعدادی از این تکه‌ها را بهتر از پیش بشناسیم و دریابیم عکاسان تاثیرگذار ایرانی در چند دهه‌ی اخیر به چه مسائلی توجه کرده‌اند و تحت تاثیر چه عواملی بوده‌اند و چگونه به پیرامون خود نگریسته‌اند.

مدرس دوره

امیرحسین کردونی، دانش آموخته‌ی کارشناسی ارشد عکاسی از دانشکده‌ی هنرهای زیبا دانشگاه تهران است. او سابقه‌ی برگزاری چندین دوره‌ی آموزشی و سخنرانی با موضوعات عکاسی معاصر، فتوژورنالیسم نو، عکاسی هنری ایران و رسانه های عکاسی را در کارنامه دارد.
همچنین نوشته‌ها و ترجمه‌هایی‌ از او در نشریه‌های چاپی و اینترنتی‌ عکاسی ایران منتشر شده است. آثار عکاسی و ویدئوی او در تهران، بلگراد و ابوظبی نیز به نمایش درآمده‌اند. او درحال‌حاضر مشغول راه‌اندازی پلتفرم کتاب‌عکس «دسترس» است.

پیش‌نیاز

برای گذراندن این دوره، هیچ پیش‌نیازی لازم ندارید!
در این دوره قرار است در کنار هم عکس‌ها را ببینیم،‌ بخوانیم و از آنها لذت ببریم.

تدوین این دوره توسط امیررضا کاویان‌مهر و رحیم قارونی انجام شده است و این سری آموزش به تهیه‌کنندگی شوت‌شات تولید شده است.

(تصویر دوره بخشی از اثر مهران مهاجر، از مجموعه‌ی «اتاق قرمز» است.)

درباره عکاس: آشنایی با عکاسان ایرانی

 • مقدمه دوره آموزشی درباره عکاس

  0 دقیقه
 • اگر ویدیو رو نتونستین ببینین همین حالا دانلود کنین 😉
 • احمد عالی: عکاسی تنها و تنها عکاس

  21 دقیقه
 • در این جلسه، ابتدا به صورت کوتاه و اجمالی به آغاز عکاسی در ایران نگاهی می‌اندازیم و دراین‌‌باره صحبت خواهیم کرد که چرا سویه‌های هنری عکاسی از ابتدای ورودش به سرزمین ما، در مقایسه با اروپا، به کار گرفته نشد. سپس به طور مفصل به احمد عالی، که به اعتقاد بسیاری اولین عکاس هنرمند با آثار بسیار در ایران است، می‌پردازیم. در این بخش عکس‌های نمایشگاه‌های او به‌خصوص نمایشگاه‌های پیش‌از‌انقلاب او را بررسی خواهیم کرد و بهره از مفاهیم مدرنیسم و هنر مفهومی را در آثار این عکاس پیشرو پی می‌گیریم.

  چند نکته:
  1- پایین همین بخش، سوالات و نظراتتونو می‌تونید باهامون در میون بزارین. منتظریم…
  2- و یه داستان همیشگی و یه حرف تکراری? اونم اینکه، تیم زیادی دور هم جمع شدن تا در نهایت این آموزش به این شکل در این پلتفرم به دستان شما برسه. با کپی نکردن این آموزش و حفظ کپی رایت، باعث می‌شید که راهمون خیلی هموارتر بشه. بین ما و شما فاصله‌ای نیست، بهم دیگه کمک کنیم…?
  3- همراهمون باشید که کلی اتفاقای جذاب قراره بیفته…?

 • بهمن جلالی: انقلاب، جنگ و خیال!

  19 دقیقه
 • بهمن جلالی تنها عکاس نبود، او در زمینه‌های مختلفی چون تاریخ‌نگاری، پژوهشگری و تدریس فعالیت داشته است. از همین رو در جلسه‌ی دوم از دوره‌ی آموزشی «درباره عکاس» ابتدا ما با یک بیوگرافی اجمالی از بهمن جلالی کار را آغاز می کنیم و در ادامه به سه مجموعه عکس بزرگش یعنی «انقلاب»، «جنگ» و «تصویر خیال» می‌پردازیم و همچنین در خلال این مجموعه‌ها به ویژگی‌های آثار بهمن جلالی و مفهومی از مفاهیم عکاسی معاصر که در آثار جلالی به کار بسته شده‌ است را توضیح می‌دیم.

  چند نکته:

  1- یه جیزی که خیلی تو جریان دوره به ما کمک می‌کنه، پیشنهادات و انتقادات و نظرات شماست. پس کنارمون باشید و برامون همین پایین تو بخش نظرات بنویسید هر آن چیزی که باید…

  2- دوست داریم که زود به زود اپیزود تولید کنیم ولی چه کنیم که فرایند تولید دشوار بود و این روزا هم دشوارتر شده. خلاصه که تمام سعیمونو می‌کنیم که خیلی زودتر خودمونو به چشای شما برسونیم? ?

  3- اگه با محتوای این دوره حال کردین و خلاصه دوسش داشتین و براتون مفید بود، یه استوری ساده داخل اینستاگرام، می‌تونه کلی دلگرمی بده بهمون. منتظر پیامای دلگرم‌کنندتون هستیم…

 • مهران مهاجر: در پس نادیده‌ها

  32 دقیقه

 • یکی از ستایش‌شده‌ترین عکاسان ایران در چند سال اخیر مهران مهاجر بوده است. این عکاس موضوع نوشته های بسیاری بوده است و نشست‌های زیادی درباره‌ی آثارش برگزار شده‌، درعین‌حال اما درک عکس‌های اون همواره برای مخاطبان عکاسی سخت و پر از ابهام بوده‌.
  در این جلسه تلاش می‌کنیم دو مسئله‌ی «تلاقی رسانه‌ها» و «ندیدن» رو در ارتباط با آثار مهاجر بررسی کنیم و به این وسیله ابزاری در اختیار قرار بدیم تا راهی باشند برای دریافت آثار این هنرمند.

 • محمد غزالی: چرا و چه را دیدن؟

  29 دقیقه
 • در سال‌های اخیر یکی از موفق‌ترین عکاسان ایرانی در صحنه‌ی هنر بدون شک محمد غزالی بوده است. عکس‌های غزالی غالبا در عین سادگی پیچیده و سخت‌فهم هستند؛ باید با آگاهی و دقت به آنها نزدیک شد وگرنه ما را دست‌خالی رها می‌کنند. ما در این جلسه به چهار پروژه‌ی تاثیرگذار از این عکاس می‌پردازیم و تلاش می‌کنیم توضیح بدهیم چگونه می‌توان به دنیای پر پیچ و خم این هنرمند وارد شد.

  چند نکته:

  •  یه جیزی که خیلی تو جریان دوره به ما کمک می‌کنه، پیشنهادات و انتقادات و نظرات شماست. پس کنارمون باشید و برامون همین پایین تو بخش نظرات بنویسید هر آن چیزی که باید…
  • اگه با محتوای این دوره حال کردین و خلاصه دوسش داشتین و براتون مفید بود، یه استوری ساده داخل اینستاگرام، می‌تونه کلی دلگرمی بده بهمون. منتظر پیامای دلگرم‌کنندتون هستیم…
 • نیوشا توکلیان: فتوژورنالیستِ هنرمند

  49 دقیقه
 • در اپیزود پنجم درباره ی عکاس به سراغ نیوشا توکلیان رفتیم. عکاسی که در این سال ها گستره‌ی فعالیت، شهرت و افتخاراتش از ایران فراتر رفته. در دو بخش ابتدا به آثار مستند و خبری توکلیان پرداختیم و سپس به آثاری پرداختیم که سویه های هنری و نمایشگاهی دارند. درباره‌ی سبک و رویکردش حرف زدیم و البته بعضی از انتقاداتی که به عکاس میشه رو به بحث گذاشتیم.

 • گوهر دشتی، شادی قدیریان: عکاسی استیجد در ایران

  26 دقیقه
 • در این قسمت به جای پرداختن به یک عکاس، به یک ژانر می‌پردازیم. عکاسی استیجد در ایران. در بخش اول این اپیزود نگاهی می‌کنیم به آثار شادی قدیریان و گوهر دشتی.

نظرات دوره آموزش مجازی درباره عکاس

 • برای مشاهده نظرات و سوالات، بر روی دکمه مربوطه کلیک کنید
 • ارتباط سریع و موثر با مدرس دوره
 • امکان ارسال فایل های پروژه
 • پاسخگویی متنی، صوتی و تصویری به سوالات شما