میراث ایرانی آلبرت هوتز

میراث ایرانی آلبرت هوتز
میراث بی‌نظیر«آلبرت هوتز» از ایران قرن نوزدهم
  1. نویسنده : حمیدرضا نوروزی‌طلب
  2. نوبت چاپ : 1397
  3. ناشر: آوند دانش
  4. تعداد صفحات 312

بیشتر عکس‌هایی که از ایران در هلند یافت می‌شود، متعلق به کلکسیون «آلبرت هوتز» (۱۹۳۰-۱۸۵۵) است. بازرگانی هلندی که در سال ۱۸۷۴ در اوان جوانی با هدف گسترش فعالیت‌های تجاری شرکت پدرش ـ جک هوتز ـ راهی ایران شد. او به‌اتفاق چند تاجر هلندی و انگلیسی زنجیره‌ای از تجارتخانه‌ها را در اصفهان، شیراز، بوشهر و سلطان‌آباد (اراک) تأسیس کرد. هوتز در سال ۱۸۹۱ سفری هفت‌ماهه را آغاز کرد که طی آن در جنوب ایران، از بندرعباس به طرف بوشهر و خارک و سپس به اهواز و شوشتر رفت و از راه خشکی به دالکی، کازرون و شیراز رسید و از آنجا به پرسپولیس و پاسارگاد و بعد اصفهان رفت و سپس از راه سلطان‌آباد و قم به تهران رسید و در ادامه‌ی مسیر خود از تهران به سمت غرب حرکت کرد، به تبریز رسید و تا مرز روسیه رفت و از طریق ایروان و تفلیس به قفقاز و از آنجا به قسطنطنیه سفر کرد. کلکسیون عکس‌هایی که هوتز در سال ۱۸۹۱ در ایران، ترکیه و قفقاز گرفت او را به‌عنوان نخستین هلندی که به‌وسیله عکس‌هایش توانسته بسیاری از جنبه‌های متنوع زندگی ایرانیان را ثبت کند، معرفی می‌کند. عکس‌های هوتز، آثار باستانی و تاریخی، زندگی مردم، جزایر، پل‌ها، جاده‌ها، رودخانه‌ها و … را با هدف گسترش فرصت‌های تجاری در ایران معرفی می‌کند.
میراث هوتز در هلند، علاوه بر مجموعه‌ی غنی عکس‌هایش از ایران، شامل کلکسیون بزرگی از کتاب‌ها، اشیای هنری، لباس‌ها و ظروف است.
مجموعه عکس‌های هوتز که بیشتر آن‌ها را خودش گرفته و تعدادی را نیز از عکاسان اروپایی و ایرانی خریداری کرده است، نشان‌دهنده‌ی علاقه‌ی ویژه‌اش به ایران است.

عضو
پیام از
guest
0 نظر
Inline Feedbacks
نمایش همه نظرات