سبیل دالی

سبیل دالی
سبیل دالی یک گفت‌وگوی عکسیک سالوادور دالی و فیلیپ هالسمن عنوان اصلی: Dali’s Mustache: a photographic interview, 2th ed, c1994 نویسنده: سالوادور دالی و فیلیپ هالسمن – Salvador Dali & Philippe Halsman مترجم: افشین شاهرودی ناشر: چاو نوبت چاپ: اول، 1395 فیلیپ هالسمن به اعتبار یکصد و یک عکس از او که برای جلد مجله […]
  1. نویسنده : فیلیپ هالسمن و سالوادور دالی
  2. نوبت چاپ :
  3. ناشر:
  4. تعداد صفحات

سبیل دالی

یک گفت‌وگوی عکسیک سالوادور دالی و فیلیپ هالسمن

عنوان اصلی: Dali’s Mustache: a photographic interview, 2th ed, c1994

نویسنده: سالوادور دالی و فیلیپ هالسمن – Salvador Dali & Philippe Halsman

مترجم: افشین شاهرودی

ناشر: چاو

نوبت چاپ: اول، 1395

فیلیپ هالسمن به اعتبار یکصد و یک عکس از او که برای جلد مجله لایف به چاپ رسید، یکی از بزرگ‌ترین عکاسان پرتره در زمان خود به شمار می‌آید. هالسمن علاوه بر اینکه فتوژورنالیست برجسته‌ای بود، یکی از پیشروان بزرگ عکاسی تجربه‌گرا است که شوری شگرف و با استفاده از تکنیک‌هایی نوآورانه و نامتعارف، افق‌های تازه‌ای را در این فرم هنری جوان گشود.

یکی از موضوعات مورد علاقه‌ی هالسمن، سالوادور دالی نقاش جنجالی بود که بیش از سی سال باهم دوستی بی‌مانند و همکاری حرفه‌ای خارق‌العاده‌ای داشتند. هرگاه دالی ایده‌ی عکس‌های عجیب و غریبی را که اجرای آن‌ها غیرممکن بنظر می‌رسید، پیشنهاد می‌داد هالسمن همواره راه‌حلی برای آن داشت. همان‌طور که خود هالسمن در مقدمه‌ی کتاب شرح داده، سبیل دالی محصول همکاری فکری میان آن‌ها است که در قالب سوال‌ها و جواب‌هایی ظاهراً نامعقول شکل گرفته و ضمن آنکه متن آن، زبان تند و تیز و طنز دالی را آشکار می‌کند، عکس‌های آن نیز مهارت فوق‌العاده و نوآوری‌های اعجاب‌انگیز هالسمن را به نمایش می‌گذارد.

این ترکیب فهم و درایت، پرت و پلاگویی‌های ظاهراً نامرتبط در این گفت‌وگوی تصویری که از زمان نخستین چاپ این کتاب در سال 1954 تاکنون مورد تقلید فراوانی قرار گرفته، بسیار جذاب است.

چاپ حاضر این کتاب وفادارانه مطابق نخستین چاپ آن در سال 1954، شوخ‌طبعی‌ها و نبوغ تصویری این دو هنرمند بزرگ را بازنشر می‌کند.

عضو
پیام از
guest
0 نظر
Inline Feedbacks
نمایش همه نظرات