دیوارها سخن می گویند

دیوارها سخن می گویند
دیوارها سخن می گویند گزیده عکس های امراله فرهادی آردکپان از دیوار نوشته های انقلاب در تهران 1358-1357
  1. نویسنده : امراله فرهادی آردکپان
  2. نوبت چاپ : 1400
  3. ناشر: نشان نوشت
  4. تعداد صفحات 142
«دیوارها سخن می گویند» اثری است که «گزیده‌ی عکس‌های امراله فرهادی‌آردکپان از دیوارنوشته‌های انقلاب در تهران 1358 – 1357» را در بردارد.
اگرچه کتاب دیوارها سخن می گویند، یک اثر عکس‌محور است و تاریخ انقلاب اسلامی را در دهه 50 شمسی به تصویر کشیده، اما یک آلبوم مدون و تمام‌عیار نیز هست که به توصیف نمادها و علائمی می‌پردازد که فضای شهر و وضعیت ساکنان آن را در زمان وقوع این رویداد، بازگو می‌کند. به عنوان مثال امراله فرهادی آردکپان از بنرهایی با شعارهای مختلف عکس گرفته و چند فریم از تصاویر سیاه و سفید خیابان‌ها و تجمعات شهروندان، ارائه کرده است.
شروع کتاب «دیوارها سخن می ‎گویند» با جستارهایی از متخصصین عکاسی و صحبت پیرامون تجربه‌های انقلابی همراه است که هر کدام در یادداشتی مجزا به موضوع این کتاب اشاره کرده‌اند. یونس شکرخواه، یوریک کریم مسیحی و مجید عباسی، از جمله افرادی هستند که متنی از آنها در کتاب «دیوارها سخن می گویند» از امراله فرهادی آردکپان آمده است و با این نوشتارها، مخاطب را به سوی نکته‌های دقیق و جزییاتی که شاید در حالت عادی از دیدشان مخفی بماند، سوق داده‌اند.
تعداد اسلایدهایی که امراله فرهادی آردکپان از آن روزها در اختیار داشت، بسیار زیاد بود اما کتاب حاضر، با حذف اسلایدهای تکراری و مواردی که امکان نشر نداشته‌‌اند، گزیده‌ی عکس‌های امراله فرهادی‌آردکپان از دیوارنوشته‌های انقلاب در تهران 1358 – 1357 را در اختیار مخاطب قرار داده است.
این کتاب چیزی فراتر از یک آلبوم عکس است چرا که امراله فرهادی آردکپان در انتشار آن تکنیک خاصی را به کار گرفته است و با رجوع به خاطرات خود و نشانه‌های موجود در عکس‌ها، آنها را به ترتیب زمانی مشخصی منتشر ساخته است.
عضو
پیام از
guest
0 نظر
Inline Feedbacks
نمایش همه نظرات