تاریخ عکاسی

تاریخ عکاسی
تاریخ عکاسی عنوان اصلی: The history of photography: from 1839 to the peresnt,5th ed, 1988 نویسنده: بیومونت نیوهال – Beaumont Newhall مترجم: آذرنوش غضنفری ویراستار: محسن حسن‌پور اسلانی ناشر: مرکب سپید نوبت چاپ: اول، 1397 «شاید می‌اندیشیم هر آنچه را که باید درباره‌ی تاریخ عکاسی بدانیم، می‌دانیم. حتی ممکن است بر این باور باشیم که […]
  1. نویسنده : بیومونت نیوهال
  2. نوبت چاپ :
  3. ناشر:
  4. تعداد صفحات

تاریخ عکاسی

عنوان اصلی: The history of photography: from 1839 to the peresnt,5th ed, 1988

نویسنده: بیومونت نیوهال – Beaumont Newhall

مترجم: آذرنوش غضنفری

ویراستار: محسن حسن‌پور اسلانی

ناشر: مرکب سپید

نوبت چاپ: اول، 1397

«شاید می‌اندیشیم هر آنچه را که باید درباره‌ی تاریخ عکاسی بدانیم، می‌دانیم. حتی ممکن است بر این باور باشیم که آن را خوب می‌دانیم. اما با خواندن این کتاب در می‌یابیم که چیزهای زیادی را نادیده گرفته‌ایم و این نادیده‌های ظریف، تاثیر عمیقی بر درک و کنش عکاسانه‌ی ما گذارده است. مسیر عکاسانه‌ی ما در نیم قرن اخیر می‌توانست آگاهانه‌تر و مطلوب‌تر به اکنون خود برسد.

انتشار کتاب تاریخ عکاسی در دوره‌ای که برخی، مرور دوباره و ترجمه‌ی کتابی چنین دقیق و موجز از تاریخ عکاسی جهان غرب را برای به‌روز شدگی ضروری ندانسته و تنها ترجمه‌ی آخرین‌ها را شایسته‌تر می‌دانند؛ تلنگری است که از بلوغ جامعه‌ی عکاسی ما در بازگشت به گذشته به منظور تصحیح کاستی‌های قبلی خبر می‌دهد.

اینک باید خوشحال بود که فرهنگ عکاسی ما نیز کتاب ارزشمند تاریخی بیومونت نیوهال را در اختیار دارد. این کتاب برای کسانی که در همهمه‌ی پدیداری تحولات سریع در حوزه‌های نظری عکاسی، کماکان به عمق و اعتبار و ریشه‌های رخ‌دادها نه به عنوان متغیری تاریخی و ناکارآمد، بلکه به مثابه‌ی ابزاری پویا برای نگرش به وضع معاصریت جهان و ایران اهمیت می‌دهند، بسیار به کار می‌آید.

براساس آنچه در ترجمه‌ی کتاب تاریخ عکاسی دیدم، خانم آذرنوش غضنفری که خود دانش‌آموخته‌ی عکاسی است، در برگردان معقول و صحیح مطالب این کتاب، تلاشی در خور کرده است. خواندن این کتاب را نه تنها به دانشجویان و صاحب‌نظران عکاسی، بلکه به تمامی علاقه‌مندان به دنیای شگرف عکاسی توصیه می‌کنم.»(محمد خدادادی مترجم‌زاده)

 

عضو
پیام از
guest
0 نظر
Inline Feedbacks
نمایش همه نظرات