اولدوز باختیوزینا

اولدوز باختیوزینا، هنرمند اهل روسیه، از عکسها برای طعنه زدن به هنجارهای اجتماعی در سرزمینش روسیه استفاده می‌کند. یک نگاه اجمالی به فرهنگ جوانان روس و یک یادآوری کوتاه و شوخ تا چندان خود را جدی نگیریم. کارش را با عکس‌های کنایه آمیز از خودش شروع کرد و هدفش بزرگ کردن خیلی از کلیشه‌های موجود درباره ملیت، جنسیت و مسائل اجتماعی بود.

شجاع باشید، طعنه بزنید، جواب میده. شوخ باشید و کمی جادو کنید.

پروژه‌ای که در این ویدئو اولدوز باختیوزینا درباره‌اش توضیح می‌دهد «عاشقانه‌های نا امید» نام دارد. عکس‌ها دست ساخته‌های خود اولدوز یا نقاشی‌هایی از انجمن برادری پیشارافائلی انگلیس اواسط قرن نوزده هستند. نقاشی را بر میدارد و بهش مفهوم امروزی و تازه‌ای میدهد.

درباره مسائلی که خودش را در روسیه احاطه کرده، با عکس گرفتن از آدمهایی که مدل نیستند اما داستان جالبی دارند حرفش را می‌زند. گاهی ویژگیهای چهره را مقایسه کرده و با کلمات بازی می کند.

«من ۲۷ سالمه. برای جامعه روس، پیردختر محسوب می‌شم و امیدی به ازدواج کردنم نیست. برای همینه که من رو با نقاب جنگاور مکزیکی در باغچه خودم و در لباس عروسی اینطور ناامید می‌بینید. اما خاطرتون باشه که کنایه کلید شماست و راستش به دخترها انگیزه میده تا برای اهداف و رویاهاشون مبارزه کنند و کلیشه‌ها رو تغییر بدن. شجاع باشید. طعنه بزنید، جواب میده. شوخ باشید و کمی جادو کنید.»

(برگرفته از تدتاک)

عضو
پیام از
guest
0 نظر
Inline Feedbacks
نمایش همه نظرات