آموزش هنر از راه دور (2)

آموزش هنر از راه دور – بخش دوم

متنی از (2006) MICHAEL STEWART

ترجمه­ی گلرو علی‌­آبادی­‌زاده

شناخت محدودیت­‌ها و امکانات

معایب واضحی برای کار کردن آنلاین وجود دارند، به خصوص نبود ارتباط چهره به چهره بین هنرجو و استاد و به همین ترتیب، نبود تعامل بین هنرجویان که خود نقشی حیاتی در کلاس‌­های حضوری هنر بازی می­‌کند. اما ما متوجه شده‌­ایم که هر نکته‌­ی منفی بالقوه­‌ای بار بسیار سنگین‌تری از نکات مثبت دارد. ما در استودیوی آنلاین‌مان، می­‌توانیم هر مقدار زمانی را که ضروری است در اختیار هر هنرجو بگذاریم و آنها را به سرعت پیشرفت که مناسب هر فرد است برسانیم. ما به عنوان استاد می­‌توانیم در مورد کارهای هنرجویان و رشد آنها در هر زمانی تبادل نظر و بحث کنیم. همیشه روی این نکته تمرکز و تأکید داشته‌­ایم که برای دانسته‌­های خود نسبت به تجربه‌­ی کلاس، برتری خاصی در نظر نگیریم. چیزی که پیشنهاد می­‌دهیم انعطاف است. هرچند، مزایای این نوع کار شامل این حقیقت هم می‌­شود که هنرجویان ما مجبور نیستند برای به دست آوردن توجه استادان خود با یکدیگر رقابت کنند، یا نابسامانی­‌هایی که موجب حواس‌­پرتی می­‌شوند و بعضی اوقات بخشی از یک تجربه‌­ی گروهی هستند را تحمل کنند.

روش تعامل استودیوی مدرسه‌­ی هنر این امکان را برای هنرجویان و استادان فراهم می­‌کند که از طریق صفحه‌­ی شخصی خود با یکدیگر مکالمه داشته باشند. توصیه­، راهنمایی و نظرات در مورد همه­‌ی موارد از فرآیند کار گرفته تا تقاضا برای ورود به دانشگاه مورد بحث قرار می­‌گیرند و در قسمتی به خصوص ضبط می‌­شوند. این مکالمه‌­ها جمع‌­آوری می­‌شوند تا منبعی برای آینده باشند و هم هنرجو و هم استاد سابقه­‌ای از مکالمه‌­های بین خود در اختیار داشته باشد.

به همین شکل، هنرجویان تشویق می­‌شوند تا برای مستندسازی فرآیند خلاقانه، در هر مرحله‌­ای از روند توسعه و پیشرفت پروژه تصاویری از کارهایشان بارگذاری کنند. با شیوه­‌های سنتی آموزش هنرهای تجسمی، اثر هنری فقط در صورت تکمیل بودن در شکل نهایی می­‌تواند وجود داشته باشد و ارائه شود. در حالی که در استودیوی آنلاین، اثر هنری در هر مرحله‌­ای از شکل­‌گیری وجود دارد و در هر مرحله ثبت و ضبط می­‌شود. بنابراین هم هنرجو و هم استاد می­‌توانند با استفاده از عکس‌­های بایگانی شده به عنوان نمونه­، به نکته‌­ای به خصوص در روند ساخته شدن اثر ارجاع دهند. اگر هنرجویی روند بی­‌حاصلی پیش بگیرد، ما می­‌توانیم به سادگی با تکیه بر تصاویر موجود، او را به همان نقطه‌ای از کار بازگردانیم که مسیر غلط از آنجا شروع شده است و بر اساس آن، او را به سمت مسیر درست هدایت کنیم.

بحران‌­های قدیمی و روش­‌های نوین

منتقدانی که همیشه اصالت و سندیت آثاری را که در این سیستم آموزشی توسط هنرجویان تولید شده زیر سوال می­‌بردند، اکنون در حال پذیرفتن درستی و اعتبار سیستم آنلاین ما هستند. ما مسئله‌­ی اصالت و سندیت آثار را به عنوان یک انتقاد مشترک در مورد هر شکلی از یادگیری از راه دور مورد توجه قرار می‌­دهیم، اما معتقدیم احتمال اتفاق افتادن چنین حقه‌­هایی در سیستم ما نزدیک به صفر است: ما حجم بالایی از تصاویر مربوط به کار هر هنرجو را دریافت و بایگانی می­‌کنیم و حتی می­‌توانیم درخواست کنیم که اتودهایشان و دیگر مواردی را که مربوط به هر مرحله از فرآیند خلق اثر هنری است در اختیار ما بگذارند. روش ما فرصت ناچیزی را برای تقلب کردن باقی می­‌گذارد.

یکی از مشکلاتی که انتظار نداشتیم تیم با آن مواجه شود در مورد شکل دادن و تهیه­‌ی مواد آموزشی متناسب با شیوه‌­ی جدید ارائه‌­ی درس­‌ها بود. پیشبینی کردیم که به مجردی که مشکلات فنی پشت استودیوی آنلاینمان را برطرف کنیم، مواد آموزشی به راحتی با آنچه که پیش از این درون کلاس­های حضوری اتفاق می­افتاد منطبق می­‌شوند. اما متوجه شدیم که مسئله این نبود. ارائه‌­ی آنلاین تمرین‌های عملی هنر نیاز به یک تجدید نظر اساسی درباره­‌ی محتوای درس­‌ها دارد. پی بردیم که کارآمدترین راه برای ارائه­‌ی این کار، زیر نظر گرفتن فعالیت­‌ها و عکاسی کردن از سیر تکامل هنرجوها است. در این صورت روایت ماجرا با عطفی به گذشته تدوین می­‌شود. نتیجه این است که هر درس به شکل مجموعه­‌ای از توضیحات مرحله مرحله­‌ای ارائه می‌­شود. به این شکل به نرم­‌افزار به خصوصی نیاز نیست و تنها تدارکی که هنرجویان ما باید داشته باشند دسترسی به اینترنت پرسرعت است.

در عین حال تیم ما به این موضوع هم آگاه هست که ممکن است تعداد زیادی از هنرجویان به راحتی به امکانات اختصاصی استودیو دسترسی نداشته باشند. در نتیجه، فایل تمام توضیحات ما به صورت ثبت و ضبط شده در دسترس قرار دارند. از آنجایی که تعداد زیادی از هنرجویان ما فضای اختصاصی برای کار کردن یا تجهیزات عالی ندارند، هدف ما این است که این امکانات را در اختیار کسانی بگذاریم که برای یادگیری به انعطاف بیشتری نیاز دارند، یا دسترسی محدودی به فضای تمرین دارند و به همان اندازه بودجه­‌ای محدود برای مواد اولیه.

اشاعه‌­ی شبکه­

از آنجایی که ما بازخوردهای گسترده‌­ای گرفتیم، می­‌دانیم که برای بسیاری از هنرجویانمان یادگیری وب­‌بنیاد ایده­‌آل است. اکثر اوقات، این هنرجویان کسانی هستند که از نبودن جایگزینی عملی و کارامد برای دوره‌­های کلاس‌­های حضوری هنر ناامید و بی­‌نصیب مانده‌اند، احساس تک­ ماندن می­‌کنند و به دلیل شرایط‌شان از بعضی چیزها محروم هستند.

جامعه­‌ی هدف استودیوی مدرسه­‌ی هنر، شامل چنین هنرجویانی هم می­‌شود که از جوامع غیرشهری هستند، الگوی استخدام ثابت و مداومی ندارند، والدین مجرد و شاغل هستند یا بزرگسالانی هستند که دوباره به مسیر شغلی یا تحصیلی بازگشته‌­اند. همچنین ما در هدف خود دانشجویان بین­‌المللی را نیز که به دنبال ورود به تحصیلات دانشگاهی هستند در نظر گرفته‌­ایم، به همین علت با مؤسسه­‌های زبانی که دوره­‌های آنلاین زبان انگلیسی و آیلتس ارائه می­‌د­هد هم همکاری داریم.

اکنون در سومین سال کاری، به این نتیجه رسیدیم که ارائه‌­ی آنلاین می­‌تواند به عنوان روشی برای تدریس عملی هنر و دیزاین کارآمد و شدنی باشد، اما همچنان از اینکه از خود آسوده­ خاطر و راضی باشیم فاصله داریم. در حال حاضر در حال مدیریت کردن مجموعه‌­ای از سمینارهای آنلاین در دیگر شهرها هستیم تا به وسیله‌­ی ارتباط مستقیم با متخصصان حرفه‌­ای که می­‌توانند راهنمایی و توصیه و کمکی به دانشجویان برسانند، فرصتی را برای دانشجویان دیگر شهرها که به تحصیل در هنر و دیزاین علاقه دارند فراهم کنیم.

رویکرد رادیکال

ما تجربه‌­ی این را داشتیم که بخش‌­های مشخصی از جامعه‌­ی آموزشی نسبت به استفاده از سیستم دیجیتال به عنوان وسیله‌­ای برای آموزش هنر و دیزاین بی­‌میل باشند. بحث بر سر دو مسئله­‌ی اصالت کار و زیبایی­شناسی می­‌چرخید اما ما صراحتاً باور داریم که هیچ یک از این نقدها معتبر نیست. روش ما برای دریافت دیجیتال کارهای هنرجویان، ارسال کارهای غیرزیباشناسانه را به حدی سخت و زمان‌بر می­‌کند که به کاری نشدنی تبدیل می­شود. کیفیت تصاویر دیجیتال آثار هنرجویانی که ما دریافت می­‌کنیم معمولاً عالی است و ما آزادیم که بخواهیم بخش­‌هایی از کار را با ریزترین جزئیات بدون لطمه زدن و آسیب زدن به کلیت کار ببینیم. به علاوه، به همین ترتیب اگر بنا باشد یکی از هنرجویان ما ورود به یکی از دوره‌­های پیشرفته‌­ی ما را در نظر داشته باشد، پورتفولیوی دیجیتال او می­‌تواند به آسانی و باسرعت به مؤسسه‌های شریک ما ارسال شود.

ما می­‌دانیم آنچه که با استودیوی مدرسه‌­ی هنر انجام داده­‌ایم، تنها از بخشی از قابلیت­‌های عظیم وب بهره می‌­برد. اگر بخواهیم حقیقتاً به دنبال روش‌­ها و راهبردهای جدید برای یادگیری باشیم، مجبوریم این تکنولوژی را با آغوش باز بپذیریم و آن را به کار ببندیم. این کار به معنای وصله‌کاری بین سیستم­‌های موجود آموزشی یا واداشتن سیستم‌­های قبلی برای انطباق با تکنولوژی­‌های جدید نیست. چیزی که نیاز است رویکردی رادیکال‌­تر و همچنین میل به ساختن سیستمی است که متقابلاً و به طور یکسان از منافع آموزگاران و شاگردان حمایت کند.

بازیابی شده از سایت elearnmag.acm.org

عضو
پیام از
guest
0 نظر
Inline Feedbacks
نمایش همه نظرات