آموزش هنر از راه دور (1)

آموزش هنر از راه دور – بخش اول

متنی از (2006) MICHAEL STEWART

ترجمه­‌ی گلرو علی­‌آبادی­‌زاده

آموزش دوره‌­های عملی هنر از راه دور همیشه هم برای استاد و هم برای هنرجو یک چالش بوده است. رشته­‌های نظری نسبت به دوره‌­های هنری آنلاین با مشکلات کمتری مواجه هستند؛ چرا که دوره­‌های هنری مستلزم این هستند که هنرجویان آثار هنری تجسمی تولید کرده و ارائه دهند تا مورد ارزیابی و نظردهی قرار بگیرند.

به طور مثال در استودیوی مدرسه‌­ی هنر انگلیس، برای افرادی که آموزش آنلاین را انتخاب کرده‌­اند دوره­‌های دیزاین و هنر معتبر بین ­المللی ارائه شده است. این سیستم توزیع وب بنیاد این امکان را برای هنرجویان فراهم می­‌کند تا به مباحث آموزشی دسترسی داشته باشند و علاوه بر این؛ بتوانند تصاویری از آثار خودشان را در هر مرحله­ از پیشرفت بدون هیچ تأخیر، هزینه یا مشکلات امنیتی مربوط به آموزش از راه دور بارگذاری کنند. در این برنامه‌­ی کاری، از تکنولوژی­‌های نوین برای سهولت بخشیدن به یادگیری مهارت­‌های مرسوم پیشین استفاده شده است.

دسترسی برای همه

زمانی که من و همکارانم در ابتدای کار پیشنهاد ارائه­‌ی دوره‌­های آنلاین عملی هنر و دیزاین را مطرح کردیم، پیش­بینی نمی­‌کردیم که موج عظیمی از نقد و زمزمه­‌هایی از روی بی­‌اعتمادی روانه­‌ی پیشنهادمان شود. در واقع متوجه شدیم هنگامی که کسی از منطقه‌­ی امن خود  و از سنگر آموزش سنتی هنر خارج شود، به این معنا است که حاضر است مورد حمله و ضرب و شتم قرار گیرد.

عذر و بهانه‌­ها از دو جبهه­‌ی تمایز می‌­آمدند: یکی طرفداران گزاره­‌ی «از نظر فنی این کار انجام شدنی نیست» و دیگری طرفداران «از نظر زیبایی­‌شناسی نباید این کار انجام شود». به نظر می­‌آمد هر دو جبهه مصرانه باور دارند که من ادعا کرده ام آموزش آنلاین بهتر از آموزش حضوری است. من هیچ‌وقت چنین ادعایی نکردم و نخواهم کرد. نه به طور کلی و در همه‌­ی زمینه­‌ها، اما می­‌توانم برای شما مثال­‌هایی بزنم از شرایطی که آموزش آنلاین از کلاس­‌های حضوری کارآمدتر است. به طور مثال، وقتی که کلاس­های حضوری برای یک هنرجوی به خصوص در دسترس نیست.

نوآوری معمولاً نتیجه­‌ی یک نیاز است. در این مورد به خصوص، این شرایط وخیم و ناامیدی قابل توجه بود که منجر به شکل­‌گیری اولین مدرسه­‌ی هنر آنلاین انگلیس شد.

ما به عنوان مدیران یک کالج آموزش عالی، در مورد روش‌­های متنوع آموزش تحقیق کردیم و روش‌­های جایگزینی برای آموزش­‌های حضوری و جلسات سخنرانی در نظر گرفتیم. با وجود مواجهه با افزایش هزینه‌­ها، افزایش تنوع در اهداف تعیین شده از دولت و کالج و نیاز به به حداکثر رساندن کارآمدی زمان رابطه‌­ی بین هنرجویان و کادر اجرایی، اساتید برای تبدیل کردن نگرش و شیوه­‌ی دانشجویان به کار حرفه‌­ای زیر فشار هستند. با اینکه تحقیقات ما مبتنی بر یک الزام مالی بود، اما برای ارزیابی معانی آموزش مؤثر برای آنهایی که دسترسی به شیوه­‌های سنتی آموزش و دوره­‌های هنر استودیومحور برایشان دشوار است نیز متهم محسوب شدیم.

واکاوی کردن امکانات

یادگیری از راه دور واضحاً اولین نقطه بود. یادگیری از راه دور گرچه به خوبی جا افتاده و مورد احترام است، اما بیشترین حد همبستگی را با موضوعات آکادمیک و تئوری داشته است، نه با مباحث هنری. پس از بررسی­‌های دقیق احساس کردیم که جنبه‌­ی فنی این فرآیند به راحتی پذیرای دوره­‌های عملی هنری نیست. یکی از مشکلات، به انتقال کارها –مانند محدودیت‌­های اندازه­ و  احتمال آسیب دیدن کارهای ظریف و شکننده- علاوه بر افزایش واضح تأخیر و هزینه­‌ی آن بازمی­‌گشت. به هرحال، در طول تحقیق با مثال­‌هایی از ارائه‌­ی دوره‌­های وب بنیاد مواجه شدیم که احتمال می­‌دادیم با هنر و دیزاین هم سازگار باشند و با آنها هم خوب کار کنند.

مطرح­‌ترین مورد برای ما، تضمین کیفیت تجربه­‌ی یادگیری بود. هدف ما از ابتدا این بود که برای افرادی که مشغول تحصیل هنرهای تجسمی هستند به دنبال مکانیزم مؤثر برای آموزش مهارت­‌های مرسوم باشیم. برای ما این به عنوان نکته­‌ی کلیدی در آموزش آنلاین باقی مانده است: تنها روش تدریس است که نوآورانه تلقی می­‌شود، نه مواد و مصالح آموزش، یا دست آخر رقابتی که توسط محصلان حاصل شده. وقتی هر سبک و سیاق ارائه‌­ای تکنولوژی­‌های جدیدی را به کار می‌­گیرد، در واقع دارد امکان رابطه­‌ی بین هنرآموز و استاد را آسا­ن­‌تر می­‌کند.

خصوصیات آموزش وب بنیاد دقیقاً همان چیزی بود که ما دنبالش می­‌گشتیم: وسیله‌­ای کارآمد برای فراهم کردن یک تجربه‌­ی باکیفیت یادگیری در موضوعات عملی هنری برای هنرجویانی که پیش از این از این امکان محروم بودند. علاوه بر این، آموزش آنلاین هنر می‌­تواند در عین حال از لحاظ مالی برای آموزشگاه­‌ها به صرفه، برای هنرجویان بی­‌دردسر و برای استادان هم کارآمد باشد.

انعطاف­‌پذیری

تحقیقات ما، ما را به سمت یک اقدام مخاطره آمیز که تحولی جدید بود هدایت کرد. پیشنهاد دادیم که از ارائه‌­­های وب بنیاد در کالج استفاده شود و این موضوع هم منجر به دومین مشکل ما شد: عدم سازگاری.

ما متوجه شدیم که کار کردن در محیطی که مبنی بر جدول زمان­‌بندی باشد نتوانست آن سطح از انعطافی را که مایل بودیم در اختیار دانشجویانمان بگذاریم برای ما مهیا کند. خواه ناخواه در زمان‌ه­ای زندگی می­‌کنیم که مشتریان آنچه را که بخواهند؛ می­خواهند. به همین علت هم هست که فروشگاه­‌های 24 ساعته و پارکینگ­‌های شبانه‌­روزی داریم. آنچه که ما داشتیم مطرح می­‌کردیم معادل این بود که سطحی از انعطاف برای مشتریانمان (دانشجویان) قائل شویم، اما این در محیط سنتی کالج منتهی به یک مشکل عظیم شد. کارکنانی که تا به حال با سیستمی که به جدول زمان­‌بندی متکی بود کار می­‌کردند نمی­‌توانستند از چنین مدل برنامه‌­ای پیروی کنند.

در مواجهه با دورنمای رها کردن آنچه که به نظرمان سیستمی نوآورانه می­‌آمد، تصمیم گرفتیم که تنها در صورتی ایده­‌هایمان را پیاده کنیم که از سمت­‌های قبلیمان استعفا داده و خودمان را به عنوان یک کارمند تمام وقت در اختیار پروژه بگذاریم. بنابراین استودیوی مدرسه‌­ی هنر وارد یک چالش شد تا برای کسانی که در رشته‌­های هنرهای تجسمی تحصیل می­کنند، فضای یادگیری مجازی و شخصی­‌سازی شده­­‌ای را ایجاد کند.

اگرچه از عملکرد و ظاهر این پروژه تصوری داشتیم، اما از عملکرد وب سایت چندان ایده­‌ای نداشتیم. ترکیب تکنولوژی­‌های خلاقانه با تجربه­‌ی گسترده­‌ی ما از آماده کردن هنرجوبان برای پیشرفت در سطوح آموزشی بالا، پروژه‌­ای شد که تیم ما آن را طی دوره‌­ای از تحقیق و توسعه پذیرفت و تا 18 ماه به طول انجامید. گمان می‌­کنیم که نتیجه یک تجربه­‌ی آموزشی مؤثر و کارامد است که قرار است تحولی در آموزش هنرهای عملی و دیزاین ایجاد کند.

تعریف محصول

در استودیوی مدرسه‌­ی هنر همه ­چیز آنلاین است. بر خلاف آموزش‌­های از راه دور پیشین، اینجا هیچ نیازی نیست که به ارتباطات پستی، تلفنی یا ایمیل تکیه شود. هر هنرجویی به استودیوی آنلاین شخصی خود دسترسی دارد، جایی که می­‌تواند در آن به راحتی با وارد شدن به حساب کاربری خود، در هر زمانی مواد آموزشی را دانلود کند و با استادان خود ارتباط برقرار کند.

هنرجویان از دوربین­‌های دیجیتال برای عکاسی استفاده کرده، کارهایشان را در هر مرحله­‌ای از سیر رشد پروژه بارگذاری می­‌کنند تا بتوانند از مربی­‌ها نسبت به توسعه­‌ی کارشان راهنمایی­ و توصیه­‌های عملی بگیرند. هنرجویان می­‌توانند از خانه، بین زمان­‌های استراحت محل کارشان و در مسافرت وارد حساب کاربری خود شوند. برای این کار به پهنای باند بالای اینترنت، یا نرم‌­افزار خاصی نیاز نیست. همچنین که هیچ محدودیت زمانی­‌ای وجود ندارد و هنرجویان می­‌توانند با استادان و مربیان خود در هر زمان که می­‌خواهند در ارتباط باشند.

در طول اولین سال از اجرای پروژه، استودیوی مدرسه‌­ی هنر از جانب برنامه‌­های ما تأییدیه‌­ی بین‌­المللی گرفت. استودیوی مدرسه­‌ی هنر تنها آموزشگاهی در انگلیس است که به منظور آموزش از راه دور برای ارائه­‌ی مدرک سطح سه در مطالعه­‌ی بنیاد هنر و طراحی[1] تأیید شده است. استودیوی مدرسه­‌ی هنر امکان تحصیل را هم برای هنرجویان مقیم کشور و هم برای هنرجویان بین­‌المللی که تا پیش از این امکان دسترسی به این نوع دوره‌­ها را نداشته­‌اند فراهم می­‌کند. در حال حاضر هنرجویانی از 29 کشور برای برنامه‌­های ما ثبت نام کرده­‌اند.

ادامه­‌ی این متن در بخش دوم آن قرار گرفته است.

[1]  Art and Design Foundation Diploma

بازیابی شده از سایت elearnmag.acm.org

عضو
پیام از
guest
0 نظر
Inline Feedbacks
نمایش همه نظرات