داستان عکس ها

 • مدرس : امیرحسین کردونی
 • مدت : ۲۲۱ دقیقه
 • تعداد دانشجو : ۱۲۸۳

آشنایی با عکاسان تاثیرگذارِ امروز جهان

شمیم مستقیمی در مقدمه‌ی کتاب فرهنگ عکاسان جهان می‌گوید: «راهِ یک عکس خوب از راهِ طولانیِ برساخته شدن ذهنیت مرتبط با آن و در واقع راه برساخته شدن یک عکاس در طول یک زندگی می‌گذرد. اینکه آن کسری از ثانیه که با فشردن دکمه‌ی شاتر موجب تولد یک عکس می‌شود، پشتوانه‌اش فقط یک چیز است: تمامیت یک زندگی خلاق.»

یکی از مهم‌ترین مواردی که برای رسیدن به موفقیت به ما، به عنوان عکاس، کمک می‌کند، عکس دیدن است. این را همه می‌دانیم. چیزی که امروزه با وجود اینستاگرام، بیشتر از همیشه اما سطحی‌‌تر و گذرا انجام می‌شود.

این در حالی است که از مهم‌ترین ویژگی‌های‌ عکاسی معاصر ابهام،‌ پیچیدگی و گاهی سادگی ‌فریب‌دهنده‌ی آن است به‌طوری‌که اغلب نیاز به اطلاعات جانبی بسیار برای درک آن است.

در دوره داستان عکس ها امیرحسین کردونی قرار است به تشریح عکس‌های عکاسان تاثیرگذار چند دهه‌ی اخیر بپردازد و درباره‌ی معنای آثارشان بگوید؛ هنرمندانی که هر کدام به‌خاطر یک یا مجموعه‌ای از قابلیت‌هایشان صدای متفاوتی در جهان عکاسی دارند و در نتیجه برای ما آموزنده است.

در این دوره می‌خواهیم از کنار یک عکس سریع گذر نکنیم و داستان هر کدام را کمی بیشتر بدانیم.

اگر ویدیو رو نتونستین ببینین همین حالا دانلود کنین 😉
مدرس دوره

امیرحسین کردونی، دانش آموخته‌ی کارشناسی ارشد عکاسی از دانشکده‌ی هنرهای زیبا دانشگاه تهران است. او سابقه‌ی برگزاری چندین دوره‌ی آموزشی و سخنرانی با موضوعات عکاسی معاصر، فتوژورنالیسم نو، عکاسی هنری ایران و رسانه های عکاسی را در کارنامه دارد.

همچنین نوشته‌ها و ترجمه‌هایی‌ از او در نشریه‌های چاپی و اینترنتی‌ عکاسی ایران منتشر شده است. آثار عکاسی و ویدئوی او در تهران، بلگراد و ابوظبی نیز به نمایش درآمده‌اند. او درحال‌حاضر مشغول راه‌اندازی پلتفرم کتاب‌عکس «دسترس» است.

شرح داستان عکس ها

در این دوره‌ی آموزشی به بررسی آثار عکاسان معاصر مهم جهان می‌پردازیم. در هر جلسه مهم‌ترین اثر یک عکاس را بررسی می‌کنیم و چرایی ارزشمند بودن آن اثر از منظر هنر را شرح می‌دهیم و‌ همچنین، مهم‌تر از همه، به این می‌پردازیم که نحوه‌ی تولید این آثار چگونه بوده و آن عکاس با چه اندیشه‌ای به موضوع خود نگریسته است.

گفتنی است، عکاسانی که معرفی می‌کنیم رویکردهای متنوعی دارند و ترکیبی از عکاسان شناخته شده و عکاسان جوان‌تر اما تاثیرگذاری هستند که شاید اسم‌شان کمتر به گوشمان خورده باشد.

پیش‌نیاز

برای گذراندن این دوره، هیچ پیش‌نیازی لازم ندارید!
در این دوره قرار است در کنار هم عکس‌ها را ببینیم،‌ بخوانیم و از آنها لذت ببریم.

تدوین این دوره را امیررضا کاویان مهر انجام داده است و این سری آموزش به تهیه‌کنندگی شوت‌شات تولید شده است.

(کاور دوره بخشی از اثر Georges Rousse است.)

آشنایی با عکاسان تاثیرگذارِ جهان

 • 0- تریلر دوره داستان عکس ها

  1 دقیقه
 • اگر ویدیو رو نتونستین ببینین همین حالا دانلود کنین 😉
 • ایزیما کائورو: می‌خواهی چگونه بمیری؟

  21 دقیقه
 • در اولین جلسه‌ی «داستان عکس‌ها» به مجموعه‌ی پر رمز و راز «منظره‌هایی با جسد» اثر ایزیما کائورو (Izima Kaoru)، عکاس مشهور ژاپنی، پرداختیم. در بخش اول جلسه، ویژگی‌های عکاسانه‌ی این اثر را بررسی کردیم و در ادامه تلاش کردیم متوجه شویم که کائورو چگونه با عنوان‌های خاص خود چهره‌ای تازه به کارش می‌دهد. سپس به سراغ چگونگی صحنه‌پردازی عکس‌‌ها و همچنین دوربینی که استفاده می‌کند رفتیم و توضیح دادیم که فرآیند ویژه‌ی تولید آثار کائورو چگونه است. در ادامه ارجاعاتی که آثار این عکاس به دیگر هنرها داشت را دیدیم و در انتها درباره‌ی این صحبت کردیم که چگونه عکس‌های کائورو بر تضاد میان عکاسی مد و عکاسی هنری فائق می‌آید و چه معنایی از «منظره‌هایی با جسد» برداشت می‌شود.

  چند نکته

  • 1- پایین همین بخش، سوالات و نظراتتونو می‌تونید باهامون در میون بزارین. منتظریم…
  • 2- و یه داستان همیشگی? اونم اینکه، تیم زیادی دور هم جمع شدن تا در نهایت این آموزش به این شکل در این پلتفرم به دستان شما برسه. با کپی نکردن این آموزش و حفظ کپی رایت، باعث می‌شید که راهمون خیلی هموارتر بشه. بین ما و شما فاصله‌ای نیست، بهم دیگه کمک کنیم…?
  • 3- تو این ایام، هر هفته با یک جلسه‌ی جذاب باهاتونیم…?
 • ریچارد بیلینگهام: زندگی من را ببین!

  29 دقیقه
 • در جلسه‌ی دوم به سراغ ریچارد بیلینگهام  رفته‌ایم. یک عکاس انگلیسی که راه صدساله در جهان عکاسی را تنها با یک کتاب‌عکس خودش یعنی Ray’s a Laugh طی کرد؛ از طرف دیگر مجموعه‌ عکس بیلینگهام سوالات زیادی درباره‌ی چرایی عکاسی از نزدیکان، زیبایی عکس، اهمیت اشتباه و ارزش عکس‌ها به وجود می‌آورد. در این جلسه می‌خواهیم به این مسائل بپردازیم و بگوییم چطور بیلینگهام بدون اینکه بداند شروع به خلق یک شاهکار عکاسی کرده بود.

  چند نکته:

  • 1- اگه این قسمتو دوس داشتین یا هر سوال و نظری داشتین، پایین برامون بنویسید لطفاً.
  • 2- اگه آموزشا به دلتون نشست، داخل اینستاگرام به دوستاتون معرفیمون کنید.
  • 3- این دوره‌ی آموزشی و این کلاس برای تیم شوت‌شات خیلی جذاب و فوق‌العادس؛ چون یه کلاس بیش از هزارنفریه! تصور چنین کلاس حضوری‌ای محاله تقریباً و ما تو این پلتفرم داریم هفته به هفته با یه جمع هزارنفری این دوره رو پیش می‌بریم. مرسی برای این همه انرژی خوبی که به ما می‌دین…
  • 4- بارها گفتیم که برای دوره‌هایی که داخل شوت‌شات قرار گرفته یه تیمی زحمت کشیدن و تداوم این گروه و این سایت فقط در گرو حمایت‌های شماست. کپی رایت مبحثیه که اگه رعایت کنیم، اتفاقای مثبتِ بیشتریو می‌تونیم در کنار هم رقم بزنیم.?
  • 5- باحال خوب می‌ریم برای جلسه‌ی آینده و هنوز با داستان 8عکاس دیگه کنارتونیم…?
 • ژُرژ روس: با چشم‌های خودت دیدی؟

  25 دقیقه
 • در جلسه‌ی سوم داستان عکس‌ها از طریق آثار ژرژ روس،‌ یان دیبتس، جان فال و دیگران به مسئله‌ی پرسپکتیو و امر دیدن در عکاسی می‌پردازیم. ابتدا با دیدن آثار روس و مشاهده مستند کوتاهی از او به شیوه مشقت‌بار تولید عکس‌هایش می‌پردازیم. سپس می‌بینیم که چگونه دیبتس در بستر هنر مفهومی ریاضیات را به عکاسی آورد و از این طریق دروغ می‌گوید! در ادامه به جان فال و عکس‌های بازیگوشانه‌اش با طبیعت نگاهی می‌اندازیم و در انتها می‌گوییم چگونه این عکاسان به امر صداقت عکس و تاثیر عکس در زندگی ما می ‌پردزاند.

  چندتا نکته:

  1- پلتفرم شوت‌شات امکانی را بوجود آورده است که بیشتر نیازهای شما در نسبت با کلاس‌های حضوری برطرف شود و یکی از مهم‌ترین مسائل کلاس‌های حضوری، پرسش و ارتباط با استاد دوره است که شما در این سایت براحتی می‌توانید از قسمت پایین هر دوره، سوال و نظر خودتان را با استاد دوره یا تیم برگزاری این دوره در میان بگذارید.

  2- بازم می‌گیم که ما خیلی خوشحالیم از حضور تک تک شما عزیزان در این دوره و بسیار خوشحالیم از این همه استقبال گرم و بی‌نظیر شما. این استقبال و حضور دلگرم‌کننده‌ی شما مهم‌ترین موتور محرک تیم آموزشی شوت‌شات است.

  3- منتظر هفته‌های بعد و کلی اتفاقای خوب دیگه باشین?

 • گریگوری کرودسون: فیلم‌های تک-فریم!

  30 دقیقه

 • در جلسه‌ی چهارم داستان عکس‌ها به سراغ عکاسی استیج رفته‌ایم. در ابتدا این نوع عکاسی را تعریف می‌کنیم و به صورت خلاصه به خاستگاه آن در دیگر هنرها می‌پردازیم. سپس گریگوری کرودسون را معرفی می‌کنیم و می‌گوییم چگونه او با عکس‌هایی که به‌کمک یک تیم تولید هالیوودی می‌سازد روایت را وارد عکاسی می‌کند. بعد درباره‌ی جزئیات معماگونه‌ی کارهای او صحبت می‌کنیم و در انتها معنای برداشت شده از مجموعه‌اش را بررسی می‌کنیم.

  چند نکته:
  1- تنها چیزی که تو این اوضاع انرژی میده بهمون که تولید کنیم و متوقف نشیم، حضور تک تک شما و دلگرمی‌هایی هست که بهمون میدین. خوشحالیم که حضور دارین و در کنار هم داریم اتفاقای خوبیو رقم می‌زنیم.
  2- در حین دیدن درسای این دوره، استوریمون کنید و انرژی بدین بهمون برای ادامه‌ی کار…
  3- سوال و نظر و پیشنهاد فراموش نشه?

 • رینکو کاوائوچی: چشم کودک!

  25 دقیقه
 • در جلسه‌ی پنجم داستان عکس‌ها به سراغ عکاس ژاپنی، رینکو کاوائوچی رفته‌ایم. کاوائوچی یکی از کسانی است که مرزهای عکاسی را به صورت خاصی گسترش داده است. دیدن عکس‌های رینکو کاوائوچی یک تجریه‌ی شیرینی را می‌تواند به همراه داشته باشد که در این بخش با یکدیگر مرور خواهیم کرد.

  چندتا نکته:

  1- چه قدر خوشحالیم که به همراه شما 1235 نفری که تا امروز عضو این دوره شدین، به نیمه‌ی راه رسیدیم. امیدواریم که در کنار هم بهترینا رو رقم بزنیم.?

  2- اگر تمایل داشتید، می‌توانید کتاب «سوی آبی بادها»، که توسط آقای کیارنگ علایی و نشر حرفه‌هنرمند منتشر شده است را خریداری کنید و عکس‌های بیشتری از این عکاس ببینید و بخوانید. این کتاب تاملی بر آثار رینکو کاوائوچی است.

  3- سوالی داشتین برامون همین پایین بنویسید…

 • آندریاس گورسکی: عکس‌های میلیون دلاری!

  20 دقیقه
 • در این جلسه به بررسی یکی از نمادین‌ترین فیگورهای عکاسی در سی‌سال اخیر پرداختیم. عکاسی که با عکس‌های بزرگ خود در ارتقای جایگاه عکاسی به‌ عنوان هنر زیبا نقشی تعیین کننده داشت. گورسکی به لحاظ اقتصادی شاید موفق‌ترین عکاس هنرمند دنیا بوده و کسی بوده که عکس‌هایش میلیون دلاری قیمت‌گذاری شده است. همچنین در این جلسه، مدرس دوره به توضیحی در مورد عکاسی سرد(Deadpan) پرداخته است که باهم مرور می‌کنیم.

  چند نکته:

  • 1- در این جلسه در مورد یکی از سوالات هنرجویان که در بخش «سوالات» پرسیده بودند، صحبت شده است.
  • 2- بیشترین کمک به ما تو این روزا، معرفی ما به دیگر علاقه‌مندان به عکاسی است. کلی انرژی میدین بهمون…
  • 3- نظرات و پیشنهادات و سوالاتونو پایین برامون بنویسید و منتظریم…
 • گیلدن و دی کورشیا: استودیوهای خیابانی

  18 دقیقه
 • اگر ویدیو رو نتونستین ببینین همین حالا دانلود کنین 😉

  در این قسمت از دوره آموزشی «داستان عکس‌ها» در مورد دو عکاس صحبت می‌کنیم که در خیابان، موضوع‌های خودشان را پیدا می‌کنند ولی با دو رویکرد متفاوت. بروس گیلدن و فیلیپ لورکا دی‌کورشیا مرزهای عکاسی را گسترش داده‌اند و در این جلسه با این دو عکاس فوق‌العاده آشنا خواهید شد.

  چند نکته:

  • 1- مرسی که تا این جلسه همراهمون بودین و به زودی یه خبر خوبم برای تمامی شما همراهای عزیز داریم.
  • 2- پیشنهادا و فیدبکای شما کلی برای ما کمک کنندس و همین پایین می‌تونید برامون بنویسید…
  • 3- هرچند داریم به قسمتای پایانی نزدیک میشیم و یه غمی از جنس غمای آخرین جلسه‌ی کلاسا داره میاد سراغمون ولی خبر خوب اینه که به زودی با یه دوره‌ی جدید دیگه همراهتون میشیم. دنبالمون کنید که کلی خبر خوب داریم براتون…
 • مارتین پار: عکاس منتقد، مجموعه‌دار عاشق

  22 دقیقه
 • در این جلسه‌ی «آشنایی با عکاسان تاثیرگذار جهان»، امیرحسین کردونی به سراغ یکی از مهم‌ترین عکاسان سی سال اخیر عکاسی جهان، یعنی مارتین پار رفته است. عکاسی که نه‌تنها با تصاویر انتقادی و طنزش در جهان شناخته می‌شود بلکه با فعالیت‌های جنبی‌اش در عکاسی هم شناخته می‌شود. در این جلسه به توصیف سیر کاری‌اش و تفسیر چهار کتاب عکس اصلی و دو پروژه‌ی جنبی او پرداخته می‌شود.

  چند نکته:

  • 1- سوالات و نظراتونو فراموش نکنید و پایین همین دوره و بخش «سوالات» برای شماست.
  • 2- تا اینجای کار مرسی که همراهمون بودین و کلی انرژی دادین بهمون، کنارتون هستیم و پر از انرژی در حال تولید کلی آموزش خوب هستیم براتون…
 • فراعکاسی

  12 دقیقه
 • در این جلسه به سراغ هنرمندانی رفتیم که دوربین به دست نمی‌گیرند، عکاسی نمی‌کنند ولی اثرشون ذیل هنر عکاسی خوانده می‌شود. جلسه‌ی نهم امیرحسین کردونی شمارا با چهار هنرمند معروف به نام: اریک کسل، توماس روف، ریچارد کولکر و آلفردو خار آشنا می‌کند.

 • سیندی شرمن: هویت‌های بازیافته

  19 دقیقه
 • در جلسه‌ی دهم و جلسه‌ی آخر دوره آموزشی داستان عکس‌ها، با یکی از عکاسان تاثیرگذار و یکی از پرفروش‌ترین هنرمندانِ عکس جهان، سیندی شرمن آشنا می‌شوید. هنرمندی که با سلف‌پرتره‌هایش، نقش بسزایی در ورود عکاسی به نهادهای هنری در دهه‌ی 80 میلادی ایفا کرد.

  چندتا نکته:

  • 1- این دوره هم مثه همه‌ی دوره‌های دیگه پس از ده جلسه همراهی شما عزیزان به پایان رسید ولی امیدواریم که اشتیاق شما به این مسیر نه تنها به خط پایان نرسیده باشه که بیشتر از قبل شده باشه…
  • پایین همین بخش، سوالات و نظراتتونو می‌تونید باهامون در میون بزارین. با نظراتتون حال خوب و انرژی خوبتونو با ما قسمت کنید. منتظریم…
  • 2- و یه داستان تکراری که اولین قسمت هم براتون گفتیم ولی گفتنش مجدد خالی از لطف نیست? اونم اینکه، تیم زیادی دور هم جمع شدن تا در نهایت این آموزش به این شکل در این پلتفرم به دستان شما برسه. با کپی نکردن این آموزش و حفظ کپی رایت، باعث می‌شید که راهمون خیلی هموارتر بشه. بین ما و شما فاصله‌ای نیست، بهم دیگه کمک کنیم…?
  • 3- شوت‌شات کلی حرف داره براتون…?

نظرات دوره آموزش مجازی داستان عکس ها

 • برای مشاهده نظرات و سوالات، بر روی دکمه مربوطه کلیک کنید
 • ارتباط سریع و موثر با مدرس دوره
 • امکان ارسال فایل های پروژه
 • پاسخگویی متنی، صوتی و تصویری به سوالات شما