گیله دوولی

گیله دوولی متولد 15 سپتامبر 1971 در ویمبلدون، لندن، عکاس، نویسنده و مستندساز انگلیسی است. او بیشتر به دلیل ثبت و تأثیرات طولانی مدت جنگ مشهور است. هم‌چنین دوولی مدیرعامل بنیاد غیردولتی Legacy of War و فعال در زمینه حقوق افراد معلول ناشی از جنگ است.

گیله دوولی از زندگی پرزرق و برق و پرآوازه خود بعنوان عکاس مد دست کشید تا دور دنیا سفر کند و داستان مردم در حاشیه و به دست فراموشی سپرده شده را مستند کند. وقتی مشغول این کار در افغانستان بود، پایش روی مین رفت و این حادثه هولناک باعث شد سه عضوش را از دست بدهد. در این سخنرانی تاثیرگذار برای ما از داستانهای زندگی‌های از دست رفته و بدست آمده  از جمله خودش می‌گوید.

ما بخاطر واژه‌هایمان معروف نیستیم و من ۴۰ سال گذشته را پشت دوربین پنهان بودم تا مجبور به حرف زدن نباشم.

«یک پرتره از خودم گرفتم چون می‌خواستم به همه نشان دهم که بمب با آدمها چه می‌کند، اما همینطور نشان دهم که از دست دادن پاهایتان پایان زندگی شما نیست ممکن است چیزی که مردم به آن معلولیت می‌گویند داشته باشید، اما از کار افتاده نیستید که قادرید هر کاری را انجام دهید اگر ذهن خود را معطوف آن کنید و آن را باور داشته باشید. عجیب است اما از بسیاری جهات به این نگاه می‌کنم که پارسال کجا بودم و الان کجا هستم و تشخیص دادم که کلی چیزها را دارم که قبلاً نداشتم. اگر آن اتفاق نیفتاده بود الان اینجا ننشسته بودم. قادر نبودم آن عکسها را نشان شما بدهم و این داستانها را تعریف کنم. خوش شانس بودم که ۱۰سال پیش،وقتی نشستم و سعی کردم ببینم چطور می‌توانم در این دنیا تفاوتی بوجود بیاورم تشخیص دادم که عکاسی کردن من یک وسیله است و راهی برای انجام آن.»

(برگرفته از تدتاک)

 

 

عضو
پیام از
guest
0 نظر
Inline Feedbacks
نمایش همه نظرات