وقتی هفت ساله بودم (رینکو کاوائوچی)

جدیدترین کتاب رینکو کاوائوچی، عکاس ژاپنی

در جدیدترین کتاب منتشر شده از رینکو کاوائوچی[1]، این عکاس مجموعه عکس‌های جدیدی از چهلمین سالگرد بزرگداشت اثر نمادین مد، «ژاکت پشمی[2]»، اثر برند فشن معروف و جهانی Agnés b، به نمایش می‌گذارد.

کوائوچی این اثر را در دو بخش ارائه کرده‌است؛ در نیمه‌ی نخست، لنز دوربینش را به سمت دخترش نشانه می‌گیرد. در نیمه‌ی دوم، عکاس در خاطرات چهل سال پیش خود کندوکاو می‌کند؛ زمانی که هفت سال داشته ‌است. در این مجموعه شاهد یک داستان هستیم.

داستانی در زمان‌های ثابت، در زمان‌های پویا. زاییده‌ی پیوند گذشته و آینده در چهل سال زندگی ارزشمند یک زن.

(…نزدیک به سی سال بعد، یکی از ژاکت پشمی‌های را به تن دخترم پوشاندم. لحظه‌ی عمیقی بود. در حالی که در همان لحظه احساس کردم من ِ پیشین در گذشته پشت سر گذاشته شده‌است. […] احساس کردم مایلم به کودکی ِ سرکوب شده‌ی خودم بگویم: چهل سال بعد در کنار دخترت از زندگی لذت خواهی برد. و اگرچه زمان ‌می‌برد تا به این لحظه برسی، کاملا ارزش زیستن برایش را خواهد داشت.)

 

رینکو کاوائوچی

در سال 1972 در استان شیگای ژاپن به دنیا آمد. در سال 2002 بیست و هفتمین جایزه‌ی کیمورا ایهای[3] را برای آثار Utatane و Hanabi دریافت کرد. با دریافت بیست و پنجمین جایزه‌ی ICP Infinity در سال 2009 و به نمایش گذاشتن آثارش در نمایشگاه‌های بسیار هم در ژاپن و هم خارج از کشور، به صورت بین‌المللی مورد تحسین قرار گرفت.

نمایشگاه‌های انفرادی قابل توجه او شامل Illuminance، Ametsuchi ، نگاه به سایه‌ها[4] در موزه هنر عکاسی توکیو، رودخانه مرا در آغوش گرفت[5] در موزه‌ی هنرهای معاصر Kumamotoو … می‌شود. همین‌طور می‌توان از کتاب‌های عکس ارزشمند او، یک روز جدید (Hajimari no Hi) که در سال 2018 و مجموعه عکس Halo که در سال 2017 به چاپ رسیده است، نام برد.

[1] Rinko Kawauchi

[2] cardigan pression

[3] Kimura Ihei

[4] Seeing Shadow

[5] The river embraced me

مترجم: مرجان اخوان

عضو
پیام از
guest
0 نظر
Inline Feedbacks
نمایش همه نظرات