مقاومت زنان ایزدی در عکس‌های آلفرد یعقوب‌زاده

بیاد مردم فراموش شده
صحبت‌های آلفرد یعقوب زاده در مورد مجموعه عکس زنان ایزدی

360 ثانیه به داستان مجموعه عکس آلفرد یعقوب زاده از زبان خودش گوش کنید که انتقال این تجربه در دلش نکاتی برای  شما علاقه مندان به آموزش عکاسی دارد. 360 ثانیه دیدن عکس‌ها به همراه روایت‌ آن از زبان خود عکاس.

آلفرد یعقوب‌زاده از مردم ایزدی در منطقهٔ شنگال در کردستان عراق که مورد تهاجم داعش قرار گرفته‌بودند و به ویژه زنان ایزدی که توسط نیروهای داعش به اسارت برده‌ شده و مورد تجاوز و هتک حرمت قرار گرفته‌بودند عکاسی کرد.
داعش در یک کارزار سازمان یافته که باعث کشته شدن هزاران نفر شد، روستاهای اطراف کوه سنجار را تصرف کرد و دختران ایزدی را به بردگی جنسی ربود.

آلفرد یعقوب‌زاده در گفت‌وگو با روزنامه شرق در پاسخ به سوالی با عنوان «چطور به فکر عکاسی از زنان ایزدی افتادید؟» اینگونه پاسخ می‌دهد که:

وقتی این پروژه را شروع کردم شهر «سنجار» از سوی داعش تسخیر و پنج هزار نفر از مردم این شهر اسیر شده بودند.

بیشتر آنها زنان و کودکان بودند چون بیشتر مردها هنگام حمله داعش کشته شدند. برای داعش مهم ترین مسئله این بود که زنان شوهردار را از زنان بی شوهر جدا کند تا بعدا آنها را به عنوان غنایم جنگی به اسارت ببرد و حتی آنها را خریدوفروش کند.

برخی از آنها توانستند فرار کنند و به کمپی در شمال عراق، واقع در کردستان پناهنده شدند. این عکس ها در مجله (Paris Match Magazine) که یک نشریه فرانسوی با تیراژ بالاست، منتشر شده اند.

  • بخش اول مجموعه عکس های زنان ایزدی، شامل مصاحبه و عکاسی از زنانی است که توانسته بودند از اسارت داعش رها شوند.
  • بخش دوم، زنان زجرکشیده ای هستند که برای دفاع و گرفتن انتقام به گروه پ ک ک که در شمال سوریه فعال است، پیوسته بودند و علیه داعش می جنگیدند.

در میان گروه پ ک ک زنان رزمنده زیادی هست که زنان سنجار را تعلیم می دهند تا آنها بتوانند رودررو با داعش بجنگند. نکته مهمی که باعث ناراحتی من می شود، این است که گاهی در کشورهای عربی شاهد هستیم برای پیش بردن کارها از زنان و کودکان استفاده می کنند مثلامی گویند زن و بچه داریم، ما را سوار اتوبوس و قطار کنید اما الان به اسم دین، این زنان را به غنیمت می برند.

یک بار شاهد این ماجرا بودم که ۲۰ مرد داعشی بر سر ۱۰ دختر درحال قرعه کشی بودند تا به آنها تجاوز کنند. از طرف دیگر، من همیشه به مسائل زنان حساس بوده ام و دوست دارم صدایشان را به دنیا برسانم. زجری که این زنان کشیده اند، برایم دردناک است و نسبت به آنها احساس دین می کنم، دوست دارم وظیفه خبرنگاری ام را انجام دهم و مشکلاتشان را منعکس کنم.

(برگرفته از برنامه تماشا)

عضو
پیام از
guest
0 نظر
Inline Feedbacks
نمایش همه نظرات