مجید سعیدی

مجید سعیدی عکاس خبرنگار ایرانی
مجید سعیدی
عکاس ایرانی متولد در تهران است. او در ۱۶ سالگی عکاسی حرفه‌ای را نزد احمد ناطقی شروع کرد.

در سال ۱۳۶۹، اولین فعالیت جدی عکاسی خبری مجید سعیدی در جریان جنگ خلیج فارس در مرز ایران و عراق آغاز گردید. در سال ۱۳۷۳ همکاری خود را با روزنامه ایرانی ابرار شروع نموده و متعاقباً با روزنامه‌های اخبار، صبح امروز، انتخاب، مشارکت، ایران و جام جم ادامه داد. وی بنیان‌گذار واحد عکس خبرگزاری فارس است و عکاسان زیادی را پرورش داد.

در سال ۱۳۸۲، همکاری خود را با مؤسسه گتی ایمیجز آمریکا آغاز نمود و در حال حاضر بعنوان عکاس مستقل در منطقه خاورمیانه مشغول به کار است.

آقای سعیدی هفت بار عنوان بهترین عکاس خبری ایران را از فستیوال مطبوعات ایران به دست آورده، همچنین بعنوان نماینده ( نامینیتور) سازمان یونیسیف و بنیاد وردپرس فتو مسؤلیت انتخاب و معرفی هنرمندان را به عهده دارد.

آثار او در روزنامه‌ها و مجلات معتبر بین‌المللی همچون تایمز لندن، اشپیگل، لایف، نیویورک تایمز، واشینگتن پست، واشینگتن تایمز، مجله تایم و پاری مچ به چاپ رسیده ‌است.

تمرکز اصلی مجید سعیدی بر روی موضوعات اجتماعی و انسانی با تکیه بر مسئله حقوق بشر و عدالت اجتماعی خصوصاً در منطقه خاورمیانه است.

حاصل سفرهای متعدد مجید سعیدی به افغانستان از سال ۱۳۸۹ کتابیست به نام زندگی در جنگ که به زندگی و شرایط مردم افغانستان پرداخته است. سایت عکاسخانه راجع به این کتاب به نقل از اد کاشی، عکاس آژانس سون، اینطور نوشته است:

این کتاب شامل ۸۵ عکس سیاه و سفید از مجید سعیدی به همراه مقدمه‌ای از اد کاشی‌ است. اد کاشی در مقدمه فتو اویدنس نوشته است: « زندگی در جنگ، اثر عکاس ایرانی مجید سعیدی، احتمالا تنها کتابی درباره افغانستان است که در آن تصاویری از جنگ یافت نمی‌شود. برای ۱۰ سال دوربین او زندگی روزانه در بستر جنگ را نشان داده است.

مجید به دلیل هم‌زبانی به ‌جای این ‌که با ارتش بیگانه همراه شود با مردم همراه بود. عکس‌های او نشان‌دهنده‌ی انسانیت مردمی است که طی دهه‌ها جنگ به زندگی خود مشغولند.

چشمان حساس مجید سعیدی، دید هنری، مهارت ژورنالیستی و همراهی نزدیک پرتره‌هایی از کشوری پدید آورده که ما در غرب تنها از طریق مداخله نظامی می‌بینیم، مرگ سربازانمان، شکست نظامی سیاست‌ها و نگاه پست به مردم کشور، فرهنگ و راه و رسم زندگی.»

عضو
پیام از
guest
0 نظر
Inline Feedbacks
نمایش همه نظرات