برات علی باتور

برات علی بتور در سال 1983 در خانواده‌ای متولد شد که در طی جنگ داخلی هنگامی که بیشتر مردمش قتل عام شدند، از افغانستان رانده شدند. او برای اولین بار پس از 11 سپتامبر 2001، زمانی که رژیم طالبان هنوز در قندهار بود، به کشور اجدادی خود بازگشت علی رغم کارزار رهبری ایالات متحده برای براندازی آنها.

باتور پس از بازدید از ویرانی و ویرانی 23 سال جنگ تصمیم گرفت برای کشور خود کار کند و توجه جهانیان را به مشکلات مردم افغانستان نسبت به مشکلات پیش روی کشور جلب کند. او عکاسی را به عنوان رسانه بیان خود انتخاب کرد.

سفر پرمخاطره با قاچاقچیان انسان

عکاس خبری برات علی باتور در افغانستان زندگی می کرد تا کار مخاطره آمیزش او را مجبور به خروج از کشور کرد. اما برای باتور که عضو یک قوم آواره به نام هزاره است، برگشت به خانه در پاکستان نیز خطرناک بود و پیدا کردن یک محل امن‌تر به سادگی خرید یک بلیط هواپیما برای او نبود. در عوض، او مجبور به پرداخت به یک قاچاقچی انسان شد، و به موج مرگبارمهاجرانی پیوست که تقاضای پناهندگی با قایق کرده بودند . او سفردلخراش خود به اقیانوس را با عکس‌های قدرتمندی مستند کرد.

«مشکل پناهجویان در استرالیا به شدت سیاسی شده است و انسانیت را از دست داده است. پناهجویان اهریمنی و شریر به مردم معرفی شده‌اند. امیدوارم که داستان من و داستان سایر هزاره‌ای ها بتواند نوری بتاباند تا مردم بتوانند ببنند چگونه این افراد درسرزمین اصلی‌شان رنج می‌برندند، و چگونه رنج می‌برند. چرا آنها زندگیشان را برای پناهندگی در معرض خطر قرار می‌دهند؟»

 

باتور از سال 2002 عکاسی را آغاز کرد و اولین نمایشگاه انفرادی خود را در سال 2007 راه اندازی کرد. عکسهای او در دانمارک، دبی، استرالیا، پاکستان، ایتالیا، ژاپن، سوئیس و افغانستان به نمایش گذاشته شد. آثار وی در مجلات، روزنامه ها و کاتالوگهایی مانند واشنگتن پست، نیوزویک، وال استریت ژورنال، استرن، هند امروز، صحنه افغانستان، مجله ریسک، نامه جهانی، استرالیای غربی، استراتژیک ریویو و سایر موارد منتشر شده است.

وی در «اقامتگاه هنرمند لاهور» در پاکستان شرکت کرد و در سال 2009 دریافت کننده کمک مالی عکاسی از موسسه جامعه باز نیویورک برای پروژه «قاچاق کودک در افغانستان/ پسران رقصنده افغانستان» بود. در مراسم اهدای جوایز نیکون-واکلی در سال 2013 ، باتور برنده عکس سال شد و در رشته عکس مقاله برنده شد.

(برگرفته از تدتاک)

عضو
پیام از
guest
0 نظر
Inline Feedbacks
نمایش همه نظرات