الک سوث

الک سوث

الک سوث متولد 1969، عکاس اهل ایالات متحده آمریکا است. زمانی که الک سوث تنها ۲۷ ساله بوده و در یک لابراتوار عکاسی کار می‌کرده در اوقات فراغتش که بیشتر شب‌ها بوده دوربین به دست در کافه‌ها و محلات پرسه می‌زده و عکاسی می‌کرده.

او به تبعیت از گرایش مسلط در عکاسی جهان در اواخر قرن بیستم و اوایل قرن بیست و یکم، با رویکردی مستند و البته نگاهی سرد و خنثی به جهان پیرامون خود نگریسته است. مجموعه‌ی “در جستجوی عشق” استعاره‌ای است از رابطه میان عکاس، دوربینش و دنیای بیرون.

اولین پروژة سوث خوابیدن کنار می‌سی‌سی‌پی، مجموعه‌ای از پرتره و منظره بود که یکی از عکس‌های آن برای بینیال ویتنی در نیویورک انتخاب شد و همین موضوع، موجب شناخته شدن سوث در بین مخاطبان حرفه‌ای عکاسی گردید.

در سال 2010 انتشارات قارچ قهوه‌ای کوچک را تأسیس کرد و به انتشار کتاب‌های خود و دیگر عکاسان جوان مشغول شد. در همین حین، برای روزنامه‌هایی مانند نیویورک تایمز و نیوزویک عکاسی می‌کرد و نمایشگاه‌هایی اختصاصی در اروپا و آمریکا می‌گذاشت. همچنین به عوضیت آژانس بین‌المللی عکس مگنوم درآمد و جایگاهش را به عنوان هنرمندی شناخته‌شده بیش از پیش تثبیت کرد. در حال حاضر او تجربه‌ی بیش از پانزده نمایشگاه انفرادی و ده مجموعه‌ی کتاب عکس را در کارنامه دارد و به جوایز مطرحی مانند کمک‌هزینه‌ی بنیاد مک‌نایت و جایزه‌ی سانتافه دست یافته است.

الک سوث معتقد است باید همه‌چیز را امتحان کرد. او می‌گوید: فتوژورنالیسم، فشن، پرتره، عکاسی مفهومی، همه‌چیز را امتحان کنید. شما هیچ‌گاه نخواهید فهمید که در چه ژانر عکاسی موفق هستید تا زمانی‌که آن ژانر را امتحان کنید. در این میان سرگرمی، مهم است. شما باید فرآیند و موضوع را دوست داشته باشید. اگر نسبت به سوژه خود احساس ملامت داشته باشید و یا راضی نباشید، این قضیه در تصاویر خود را نشان خواهد داد. اگر ته دل‌تان می‌خواهد که از بچه گربه‌ها عکس بگیرید، پس عکس بچه گربه‌ها را بگیرید.

عضو
پیام از
guest
0 نظر
Inline Feedbacks
نمایش همه نظرات