اسماعیل عباسی

اسماعیل عباسی در رابطه با عکس خبری، مطبوعاتی صحبت می‌کند

 

قبل از شروع مطالعه در رابطه با فعالیت‌های اسماعیل عباسی (عکاس، مترجم، نویسنده)، باید به این مهم اشاره کرد که برای آموزش عکاسی نیاز است تا عکاسان مهم و با دغدغه را شناخته و آثارشان را بررسی کنیم. بی‌شک بدون شناخت عکاسان بزرگ و آثارشان رسیدن به مسیر مطلوب میسر نخواهد بود.

اسماعیل عباسی چندین کتاب مهم که اغلبشان در رابطه با عکس و عکاسی است ترجمه و تألیف کرده است، علاوه بر این‌ها وی چندین نمایشگاه عکس برگزار کرده و هم‌چنان در حال پژوهش، ترجمه، تدریس عکاسی است.

در این ویدئو عباسی در رابطه با عکاسان مطبوعاتی صحبت می‌کند و در جهت بهتر شدن مسیر عکاسان مطبوعاتی و کاستی‌های جامعه‌ی پیشنهادهایی می‌دهد و هم‌چنین علت ترجمه‌ی کتاب فتوژورنالیسم (2 جلد) را بیان می‌کند؛

اسماعیل عباسی متولد ۱۳۲۶ تبریز است. این عکاس، مترجم و نویسنده، مدرس دانشگاه و داور عکس، بازنشسته کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان با عنوان کارشناس امور فرهنگی در سال ۱۳۸۴ است. عضویت در انجمن صنفی عکاسان مطبوعات، هیئت امنای موزه عکسخانه شهر، هیئت موسس و مدیر مسئول انجمن عکاسی ایرانشهر، هیئت مؤسس انجمن ملی عکاسی ایران از فعالیت‌های او هستند. عباسی دانش‌آموخته رشته مترجمی زبان انگلیسی از دانشکده ادبیات دانشگاه تهران و حقوق و علوم سیاسی از دانشگاه تهران است. او همچنین دوره‌های آموزشی را در لوور کمبریج، دوره نشر (یونسکو، ژاپن)، دوره ویرایش و انتشارات (دانش نو، تهران) و دوره نشر کتاب (هند) گذرانده است. عباسی، داوری ده‌ها جشنواره و مسابقه‌های داخلی عکس را نیز بر عهده داشته و بنیان‌گذار و دبیر جشنواره عکس کودک کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان بوده است. برخی کتاب‌هایی که توسط وی نیز تالیف شده‌اند عبارتند از: آبی که می‌نوشیم، بیست سال تئاتر کودک، فرهنگ عکاسی و گنجینه موزه عکسخانه شهر. او نویسنده و محقق برنامه‌های تلویزیونی مانند سریال‌های سرخپوستان امریکا (۱۳۵۸)، سیاهپوستان امریکا (۱۳۵۹)، کارگران شوره‌زار (۱۳۵۹)، جمعه خونین (۱۳۵۹)، جنگ آینه، تبعیض نژادی و… بوده است. علاوه بر این، عکاسی فیلم‌های عروسکی انیمیشن، ساخته عبدالله علیمراد، فیلم عروسکی انیمیشن، ساخته فرخنده ترابی و عکاسی نمایش‌های کودکان را به عهده داشته است.

از دیگر فعالیت‌های مهم اسماعیل عباسی، عکاس پیشکسوت می‌توان به سردبیری فصلنامه کاوش (1370-1363)، عضو هیئت تحریریه (1371)، سردبیر ماهنامه عکس (1376-1372)، مدیر مسئول و عضو شورای سردبیری فصلنمه عکاسی (1379-1381) اشاره کرد.

وی هم‌چنین تألیف کتاب‌هایی مثل دائره‌المعارف عکاسی (آماده چاپ)، فرهنگ عکاسی، مجموعه عکس چیست؟، عکاسی مقدماتی، عکاسی پیشرفته، را در کارنامه خود دارد. از کتاب‌های ترجمه شده توسط عباسی  ازم یه عکس بگیر: عکاسی به کودکان، ترکیب بندی در عکاسی (با همکاری احسان قنبری فرد)، زبان عکس (با همکاری محسن بایرام‌نژاد)، چگونه عکس ببینیم (2 جلد)، فتوژورنالیسم (2 جلد)، کار با دوربین عکاسی، کودکی در اردوگاه، نقد عکس و چندین کتاب مهم دیگر اشاره کرد.

 

 

عضو
پیام از
guest
0 نظر
Inline Feedbacks
نمایش همه نظرات