فتوژورنالیسم (3)

دربارۀ فتوژرنالیسم – قسمت سوم

دان مک‌کالین

دان مک‌کالین (Donald McCullin) از برجسته‌ترین عکاسان متعهد اجتماعی دهه‌های پس از جنگ جهانی دوم است و به دلیل عکس‌هایش از جنگ‌ها شهرت دارد. اولین کار مهم او تهیۀ یک گزارش تصویری از جوانان محلۀ زادگاهش بود که منتشر شد. عکس‌های سیاه و سفید او در اواخر دهۀ 1960 و اوایل دهۀ 1970، بازتاب رنج قحطی و جنگ را در چهرۀ مردم کنگو، بیافرا، کامبوج، ایرلند شمالی و مناطق دیگری که بحران‌زده بودند را نشان می‌دهد.  در عکس‌های او از ویتنام و درگیری‌های ایرلند شمالی، نگاه هم‌دلانۀ او را با موضوع می‌توان دید. در سال 1982 به دلیل نگاه ضد جنگ او، از سوی دولت انگلیس به او اجازۀ عکاسی از جنگ فالکلند داده نشد.

دان مک کالین – 1964

                                                                                          دان مک کالین – 1968

                                                                                           دان مک‌کالین – 1968

دان مک‌کالین – 1970

دان مک‌کالین – 1968

دان مک‌کالین – 1971

دان مک‌کالین – 1971

                                                                                          دان مک‌کالین – 1982

کودلکا

کودلکا (Josef Koudelka) مستندنگاری است که با عکس‌هایش از زندگی کولی‌های اروپای شرقی در سال 1961 شناخته شد. او پس از تحصیل در رشتۀ مهندسی به عکاسی روی آورد و  در سال 1968 از جریان تجاوز ارتش شوروی به شهر پراگ عکاسی کرد. در سال‌های بعد همکاری خود را با آژانس مگنوم آغاز کرد و چندین پروژۀ مهم را برای این آژانس عکاسی کرد. او در عکس‌هایش با نگاهی جامعه‌شناسانه و قوم‌نگارانه، جنبه‌های مختلف زندگی بی‌خانمان‌ها را نشان می‌دهد.

کودلکا - 1963

کودلکا – 1963

کودلکا – 1963                                                                                               کودلکا – 1964                                                                                              کودلکا – 1966

سالگادو

سالگادو (Sebastião Salgado) هنگامی که در سال 1970 به عنوان مشاور اقتصادی به آفریقا رفته بود، تصمیم گرفت با استفاده از عکاسی فقر بشری را به ثبت رساند. در سال 1973 شغل خود را رها کرد و برای عکاسی از مردم قحطی‌زده به نیجریه رفت. او با نگاهی انسان‌گرایانه، بخش‌هایی از زندگی در نواحی آسیب‌دیده، نقض حقوق بشر و کارهای سخت را عکاسی کرده است. او ابتدا با آژانس گاما همکاری کرد و سپس به مگنوم پیوست. در سال 1994 آژانس مگنوم را ترک و اقدام به تأسیس آژانسی به نام آمازوناس ایمیجیز کرد. معروف‌ترین عکس‌های او مربوط به کارگران معادن طلا است که همچون مورچه‌هایی در بند شبکۀ قدرت و ثروت به نمایش درآمده‌اند. از طرفی دیگر، زیبایی بصری عکس‌های او تا حدی از بار فلاکت ماجرا می‌کاهد. از جمله کتاب‌هایی که از عکس‌های سالگادو منتشر شده است می‌توان به «باستان‌شناسی عصر صنعتی»، «آمریکای دیگر»، «زمین: نبرد دهقانان بی‌زمین»، «مهاجران» و «آفریقا» اشاره کرد.

سالگادو – 1968سالگادو – 1978

سالگادو – 1983

سالگادو – 1986سالگادو – 1991سالگادو – 1994

عباس عطار

عباس عطار (Abbas Attar) در رشتۀ ارتباطات تحصیل کرده و سپس به عکاسی و خبرنگاری روی آورد. با ذهنیتی که از مشاهدات دوران نوجوانی خود از مبارزات استقلال‌طلبی مردم الجزایر داشت، فعالیت خود را بر رویدادهای اجتماعی و سیاسی متمرکز کرد. بیشترین عکس‌های عباس عطار ثبت اوضاع سیاسی و اجتماعی جوامع مختلف بوده است. او از انقلاب و جنگ ایران، درگیری‌های بیافرا، بنگلادش، ایرلند شمالی، ویتنام و آفریقای جنوبی عکاسی کرده است. او ابتدا با آژانس سیپا و گاما همکاری داشت و در سال 1981 به آژانس مگنوم پیوست. از جمله کتاب‌های او می‌توان به «یادداشت‌های ایران»، «بازگشت به مکزیک»، «الله اکبر»، «چهره‌های مسیحیت»، «انقلاب ایران»، « فرزندان ابراهیم» و «جهان اسلام پس از یازده سپتامبر» اشاره کرد.

عباس عطار

 

جیمز نچوی

جیمز نچوی (James Nachtwey) از جمله عکاسان مطبوعاتی صاحب سبک به شمار می‌آید. او یکی از تأثیرگذارترین فتوژورنالیست‌های جهان است و تحت‌تأثیر عکس‌های جنگ ویتنام و جنبش حقوق مدنی به عکاسی علاقه‌مند شد. زمانی که هنرجو بود، با عکاسی از یک اعتراض خیابانی استعداد خود را نشان داد. ابتدا در نیویورک با آژانس خبری بلک استار همکاری کرد و بعدها با آژانس مگنوم و نشریاتی مانند لایف، تایم و نشنال جئوگرافی نیز همکاری داشت. آثار او عمدتاً مربوط به مناطق بحرانی و جنگ‌ها است. او از رویدادهای لبنان، افغانستان، سری‌لانکا و دیگر مناطق بحران‌زده عکاسی کرده است. از جمله کتاب‌هایی که از عکس‌های او منتشر شده است می‌توان «اسناد جنگ» و «جهنم» را نام برد.

جیمز نچوی – 1994

جیمز نچوی

جیمز نچوی

 

ورلدپرس فوتو

ورلدپرس فوتو از سال 1955 در آمستردام هلند فعالیت خود را آغاز کرده است. شهرت این سازمان به علت برگزاری مسابقۀ سالانۀ عکس‌های مطبوعاتی است. معمولاً عکس‌های برگزیده در 45 شهر دنیا به نمایش گذاشته می‌شوند و همچنین به صورت کتاب سال نیز به چاپ می‌رسند. شرکت در این مسابقه برای عکاسان مطبوعات آزاد است و علاوه‌بر عکاسان، آژانس‌های عکس و روزنامه‌ها و مجلات نیز می‌توانند در این رویداد شرکت کنند.

  موگنس فون هاون – برگزیدۀ سال 1955

                                                                                  هلموت پیرات – برگزیدۀ سال 1956

جایزۀ پولیتزر

این جایزه که معتبرترین جایزۀ روزنامه‌نگاری در آمریکاست، به نام بنیان‌گذار آن جوزف پولیتزر، روزنامه‌نگار و صاحب امتیاز جند روزنامه در سدۀ نوزدهم نام‌گذاری شده است. جایزۀ پولیتزر از سال 1917 با نظارت دانشگاه کلمبیا به روزنامه‌نگاران و اهالی ادبیات و موسیقی داده می‌شود. از سال 1942 این جایزه برای بخش عکاسی نیز در نظر گرفته شد. به جز یکی دو رشته از جمله عکاسی لازم نیست که برندۀ جایزه حتماً یک آمریکایی باشد. اما عکس مورد نظر باید در یکی از نشریات آمریکایی به چاپ رسیده باشد.

    میلتون بروکس – برگزیدۀ سال 1942

                                                                                  فرانک نوئل – برگزیدۀ سال 1943

                                                                                 ارل ال.بانکر – برگزیدۀ سال 1944

                                                                                   فرانک فیلان – برگزیدۀ سال 1944

                                                                                   جو روزنتال – برگزیدۀ سال 1945

فهرست منابع

پاکباز، رویین(1395). دایره ‌المعارف هنر. جلد یکم و دوم. تهران: فرهنگ معاصر.

کوبر، کنت (1396). فتوژورنالیسم. جلد اول و دوم. ترجمۀ اسماعیل عباسی. تهران: کتاب پرگار.

کو، برایان (1386). عکاسان بزرگ جهان. ترجمۀ پیروز سیار. تهران: نی.

مورا، ژیل (1397). کلمات عکاسی. مترجمان حسن خوبدل؛ کریم متقی. تهران: حرفه نویسنده.

نیوهال، بیومونت (1397). تاریخ عکاسی. ترجمۀ آذرنوش غضنفری. تهران: مرکب سپید.

www.theartnewspaper.com

www.worldpressphoto.org

www.121clicks.com

www.slideshare.net

www.archives.org

www.tate.org.uk

www.icp.org

عضو
پیام از
guest
2 نظر
Inline Feedbacks
نمایش همه نظرات
امید امیدواری
امید امیدواری
11 ماه ها گذشته

سپاسگزارم بابت این مطلب خوب و راهگشا

شوت‌شات
شوت‌شات
11 ماه ها گذشته

سپاس از شما بابت همراهیتان? ?

ویدیو هفته
دیگر مطالب
2
0
هرچه می‌خواهد دل تنگت بگوx
()
x