فتوژورنالیسم (2)

دربارۀ فتوژورنالیسم – قسمت دوم

آلفرد آیزنشتات

قدرت جادویی عکس‌های سالومون، سرمشق کارهای اولیۀ آلفرد آیزنشتات (Alfred Eisenstaedt) قرار گرفت. شهرت آیزنشتات بیشتر به دلیل عکس‌های بی‌هوا است. او از یک موضوع چندین مرتبه عکس می‌گرفت تا به هرآن‌چه که تلاش داشت بیان کند، نزدیک شود. او برای ثبت لحظۀ اوج یک حادثه، در مصرف فیلم صرفه‌جویی نمی‌کرد و البته به جزئیات عکس توجه خاصی داشت. در سال‌های 1934 و 1935 به عنوان عکاس خبرنگار در حبشه، به فعالیت پرداخت. او در آن کشور تعداد زیادی عکس گرفت که نشان‌دهندۀ وقایع عجیبی بودند. آیزنشتات همچنین عکس‌هایی از اشراف‌زاده‌های انگلیسی گرفت که در مجلۀ لایف منتشر شدند، او از سال 1936 تا 1972 با مجلۀ لایف همکاری می‌کرد.

آلفرد آیزنشتات – 1938

آلفرد آیزنشتات – 1943

آلفرد آیزنشتات – 1929آلفرد آیزنشتات – 1933آلفرد آیزنشتات – 1930آلفرد آیزنشتات- 1934

آرتور فلیگ (ویجی)

آرتور فلیگ (Arthur Fellig) معروف به ویجی، یکی از بزرگترین عکاسان دنیا در زمینۀ سبک شخصی بود. او پس از کار در عکاس‌خانه‌های مختلف و گذراندن یک دورۀ کارآموزی فنی تاریکخانه، به طور رسمی کار خود را شروع کرد و عکاس مستقل خبری شد. خیلی زود به عنوان اولین فردی که همیشه در محل حادثه حضور پیدا می‌کرد و همچنین کسی که هم عکاس بود و هم مقاله‌نویس مشهور شد. در اواسط سال‌های 1930 مجلۀ لایف او را به عنوان یک ستاره معرفی کرد. در سال 1945 اولین کتاب خود را با عنوان «شهر عریان» منتشر کرد، که گزیده‌ای از بهترین کارهای او بود. همچنین نمایشگاهی از آثار خود را در موزۀ هنر مدرن نیویورک به نمایش گذاشت. بهترین عکس‌های او نشان‌دهندۀ دریافت فوق‌العاده از مخفی‌ترین و پست‌ترین وجوه زندگی در نیویورک هستند. عکس‌های او تصاویر خشونت، فاجعه، رنج و امور شگفت‌آوری هستند که نیازمند جسارت، ذوق و سماجت عکاس بوده‌اند. دغدغۀ اصلی ویجی در طول دوران کاری‌اش، بیشتر موضوع بود و عکاسی از مردم در حالت طبیعی‌شان. هر چند که تصاویر او از صداقت و خودانگیختگی نیز بهره‌مند هستند.

ویجی – 1942ویجی – 1945ویجی – 1945

ویلیام یوجین اسمیت

ویلیام یوجین اسمیت (William Eugene Smith) اولین عکس‌هایش را در نوجوانی گرفت و از همان زمان عکس‌هایش را به روزنامه‌ها می‌فروخت. با چند آژانس عکس و روزنامه همکاری داشت؛ شاید یکی از بحث‌انگیزترین و مؤثرترین عکاسان مجلۀ لایف باشد، او در سال 1939 با مجلۀ لایف عکس و گزارش تهیه می‌کرد. یوجین اسمیت به دلیل آثار ارزشمندی که ارائه کرده است به عنوان یکی از عکاسان مشهور تاریخ عکاسی شناخته می‌شود. او در زمینۀ تهیۀ گزارش تصویری بسیار فعال بود؛ از جمله فعالیت‌های او این زمینه می‌توان به تصاویر مستند او به نام پزشک دهکده نام برد. اسمیت شش هفته در کنار این پزشک ایثارگر زندگی کرد و از فعالیت‌های روزمرۀ او و مشکلاتش عکس تهیه کرد. او با نزدیک شدن به موضوع و مشاهدۀ دقیق، داستانی را شکل داد که بیننده را با زندگی این پزشک آشنا می‌کرد. علاوه‌بر این، عکس‌های اسمیت از مسمومیت جیوه در میناماتای ژاپن بسیار تکان‌دهنده و قابل تأمل هستند. این گزارش ابتدا در مجلۀ لایف و سپس با عنوان کتاب میناماتا منتشر شده است.

یوجین اسمیت – 1951یوجین اسمیت – 1950یوجین اسمیت – 1951یوجین اسمیت – 1972

رابرت کاپا

رابرت کاپا (Robert Capa) از برجسته‌ترین عکاسان جنگ محسوب می‌شود. عکس‌های او علاوه‌بر ارزش خبری از نظر احساسی، بصری و زیبایی‌شناختی نیز از اهمیت فوق‌العاده‌ای برخوردار هستند. در گزارش تصویری از جنگ داخلی اسپانیا، قابلیت‌های خود را به عنوان یک عکاس جنگ نشان داد. پس از آن از مقاومت مردم چین در مقابل ژاپن، درگیری‌ها مکزیک، نبردهای جنگ جهانی دوم در شمال آفریقا، ایتالیا، نورماندی و آلمان نیز عکاسی کرد و عکس‌هایش در نشریاتی مانند لایف، پیکچرپست و مجلات معتبر دیگر منتشر شد. در سال 1947 به همرا چند تن دیگر از عکاسان، آژانس عکس مگنوم را بنیان‌گذاری کرد و ریاست این آژانس را بر عهده داشت. او همیشه تلاش داشت قدرت تاریخی و مستند تصویر را در بیشترین شکل ممکن انتقال دهد و جنگ را نه فقط در میدان نبرد و چهرۀ سربازان بلکه در چهرۀ غیرنظامیان نیز به نمایش می‌گذاشت.

رابرت کاپا – 1936رابرت کاپا – 1938

رابرت  کاپا – 1939

رابرت کاپا – 1947

رابرت کاپا – 1948

مارگارت بورک وایت

مارگارت بورک وایت (Margaret Bourke-White) از مشهورترین عکاسان خبری نیمۀ قرن بیستم به حساب می‌آید. اولین عکس‌هایش را در سال 1927 گرفت و با گزارشی از روسیه با عنوان «نگاهی به روسیه» در سال 1931 مشهور شد. در سال 1936 عکسی از او مربوط به یک سد بزرگ در ایالات مونتانا بر روی جلد اولین شماره از مجلۀ لایف به چاپ رسید. با وجود این‌که در عکاسی معماری و صنعتی نیز تبحر ویژه‌ای داشت، مستندنگاری بسیاری از وقایع سیاسی و اجتماعی دهه‌های 1930 تا 1950 را به ثبت رساند. از این جمله می‌توان به اردوگاه‌های مرگ رژیم نازی، مبارزات استقلال‌طلبانۀ مردم هند، جنگ کره و دیگر موارد اشاره کرد. بورک وایت شاخص‌ترین عکس‌هایش را در دوران بحران اقتصادی آمریکا گرفت و این عکس‌ها در دو کتاب به چاپ رسیدند. همچنین مدتی قبل از ترور گاندی در هند بود و از جنبش‌های آزادی‌خواهانه و استقلال‌طلبانۀ مردم عکاسی کرد و ساعاتی پیش از مرگ گاندی با او مصاحبه کرد.

مارگارت بورک‌وایت – 1936

مارگارت بورک‌وایت – 1945مارگارت بورک‌وایت – 1946

مارگارت بورک‌وایت – 1947

مارگارت بورک‌وایت – 1948

مارگارت بورک‌وایت – 1952

ادی آدامز

ادی آدامز (Edward Adams) در طول چند دهه فعالیت خود از سیزده جنگ عکاسی کرد. یکی از مشهورترین عکس‌های آدامز مربوط به اعدام یک ویت کنگ توسط رئیس پلیس ویتنام جنوبی در سال 1968 است. انتشار این عکس در نیویورک تایمز تظاهرات مردم آمریکا را علیه حضور آمریکا در ویتنام به دنبال داشت.

ادی آدامز – 1965

ادی آدامز – 1968

عضو
پیام از
guest
0 نظر
Inline Feedbacks
نمایش همه نظرات
ویدیو هفته
دیگر مطالب
0
هرچه می‌خواهد دل تنگت بگوx
()
x